Pildirüüste Tallinnas

kaardile

14. september 1524

1524. aasta hilissuvel olid suhted Tallinna linna ja dominiiklaste vahel taas pingestumas ning ordumeister Plettenbergi manitsused munkadele mitte kahju teha ning vanast usust kinni hoida tekitasid linnas väga äreva meeleolu, mis kulmineerus Smolino lahingu aastapäeval, 14. septembril, kui seda katoliikliku protsessiooniga tähistati.

Rahvas tungis dominiiklaste kloostrisse, Pühavaimu (pildil) ja Oleviste kirikutesse ning lõhkus pühapilte, altareid ja muud kirikuinventari. Niguliste kirik pääses tänu sellele, et kirikueestseisja (vöörmünder) jõudis enne rüüstava rahvahulga tulekut lukkudesse sulatina valada. Pildirüüstet korraldasid nii sakslased kui ka eestlased.

Tallinna raad oli toimunust kohkunud, manitses röövitud vara tagasi andma ja ähvardas rüüstamise kordumisel karmide trahvidega. Rohkem Tallinnas selliseid sündmuseid ei toimunud, rae toetusel võitis linnas usupuhastuse mõõdukas vorm. Oktoobris jõudis linna Plettenbergi uus manitsus, mis aga seekord asja pigem leevendas, kuna ordumeister lubas puhta jumalasõna jutlustamist, kuid radikaalsete sammudega peaks ootama senikaua, kuni usuküsimus on üldisel kontsiilil lahenduse leidnud.

Kuni 1525. aasta jaanuarini oli olukord Tallinnas rahulik.

Allikad: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg.1937.

Lauri Vahtre. Eesti ajalugu gümnaasiumile. 2004.

Andres Adamson, Toomas Karjahärm. Eesti ajalugu gümnaasiumile. 2004.

Foto: http://www.kultuuri.net/n/tallinn/puha-vaimu-kirik.do?op=events&pid=4679


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease