Reformatsiooni algus Tallinnas

kaardile

juuni 1523

Eesti linnadest esimesena on märke usupuhastusest tänases pealinnas. Pildil Tallinna toomkirik

Tallinnas algas reformatsioon ilmselt 1523. aastal, sest järgmise aasta alguseks tegutses linnas juba kolm uue usu kuulutajat: Johann Lange (Niguliste kirikus), Zacharias Hasse (Olevistes) ja Heinrich Bockholt (Pühavaimus). Uue usu levikule aitas kaasa linna halb läbisaamine Tallinna piiskopi Johann Blankenfeldiga (too oli samaaegselt ka Tartu piiskop ning alates 1524 ka Riia peapiiskop).

Lisaks tekkisid konfliktid ka rae ja dominiiklaste kloostri vahel, viimaseid süüdistati surnute vara omastamises ning üldises ahnuses. Samas olid dominiiklased need, kes esimesena astusid vastu reformaatorlikele jutlustajatele, kuna ka nemad pidasid palju jutlusi lihtrahvale ning olid samas hästi kodus usutõdedes. Seetõttu puhkes usu-uuendajate ja dominiiklaste vahel peagi avalik konflikt. Raad aga asus pärast väikest kõhklust uue usu poolele.

Reformatsiooni algus Tallinnas oli aga küllaltki vaevaline ja vastuoluline. Nimelt ei seostanud raad usupuhastust mitte Lutheriga, keda nimetas veel 1527. aastal sektandiks (sisuliselt ketseriks) ja väitis, et nemad tahavad oma linnas edendada vaid puhast jumalasõna. Viimase mõistega võis aga tegelikult tähistada mida ütleja parajasti soovis: katoliiklik ordumeister Plettenberg pidas puhtaks jumalasõnaks ka katoliiklikke kombetalitusi, mis olid vabad poliitilistest sõnavõttudest. Alles 1530. aastate alguseks oli luterlik reformatsioon end Tallinnas selgelt kindlustanud.

Allikas: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg. 1937.

Pildi allikas: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/et/5/59/Tallinnatoomkirik.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease