Andreas Knopken alustab Riias jutlustamist

kaardile

september 1521

Kui 1521. aasta suvel oli Martin Lutheri õpetus Liivimaal veel ilmselt täiesti tundmatu, siis juba sama aasta sügisel olukord muutus. Riiga saabus tagasi aastaid Saksamaal viibinud kirikuõpetaja Andreas Knopken, kes oli juba 1519. aasta paiku läinud üle Lutheri pooldajate leeri ning sai peagi loa Riias ka uue õpetuse järgi jutluseid pidada. Seda võibki lugeda reformatsiooni otseseks alguseks Liivimaal, kuigi esialgu jäid kõik tähtsamad poliitilised jõud usureformi osas reserveeritud positsioonile.

Knopken oli esimene luterlik jutlustaja Liivimaal, aasta pärast tema tegevuse algust lisandus ka teine: Sylvester Tegetmeyer. Pildil Riia toomkirik.

Reformatsiooni kandepind laienes Riias oluliselt alates 1522.aasta sügisest, mil lisaks Knopkenile hakkas Riias jutluseid pidama ka teine ja tunduvalt radikaalsem reformaator Sylvester Tegetmeyer. 1522. aasta lõpus andis Riia raad mõlemale õiguse pidada korralisi jutluseid. Selleks ajaks olid ka mõned raeliikmed juba uue õpetuse poole üle läinud.

Allikas: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg. 1937.

Pildi allikas: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/Riga_-_Dome_Cathedral.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease