Vastuhaku algus

kaardile

01. oktoober 1560

1560. aasta oktoobri alguses otsustasid paljude rüüstamiste all kannatanud Lääne- ja Harjumaa talupojad, et kuna valitsejad ja mõisnikud neid kaitsta ei suuda, siis tuleks oma abitutest isandatest lahti saada ja end ise valitsema hakata. Seetõttu valisid nad endale kuningaks, ilmselt mõeldi selle all ennekõike väeülemat, ühe mittesaksa sepa, keda nad olevat Renneri andmetel ka isandana austanud: teda veeti vankril, mida ümbritsesid 16 trabanti (ihukaitsjat) ning tema ees ratsutas veel torupillimängija. Peas olnud kuningal kahest kübarast ja okstest tehtud kroon.

Talupojad asusid eriti Länemaa keskosas ka aktiivselt tegutsema, haarates aadlike mõisaid enda kätte ja tappes ka sealt leitud aadlikud. Nõnda leidsid oma otsa Limandu (Lümandu) Jakob von Üxküll (Jacob Uxel), Päädeva (Kircketa) Otto von Üxküll (Otto Uxel), Jürgen Risebiter ja Dirck Live. Mitmed teised aadlikud põgenesid Koluvere linnusesse, mida talupojad peagi piirama asusid.

Millal ülestõus täpselt algas, jääb selgusetuks. Renneri kroonikas on see paigutatud oktoobri algusesse, ilmselt enne 10. oktoobrit. Ordumeister Kettler sai asjast teada enne 8. oktoobrit, hertsog Magnus kirjutas talupoegade ülestõusust aga oktoobri keskpaigas. Võib arvata, et tõenäoliselt puhkes suurem ülestõus oktoobri esimestel päevadel.

Kui suure ala ülestõus täpselt haaras, jääb samuti selgusetuks, kuid selle keskus asus ilmselt Kullamaa ja Märjamaa kihelkondades ehk toonase Lääne- ja Harjumaa (ning tänase Lääne- ja Raplamaa) piiril. Maha löödud mõisnikud pärinevad ilmselt kõik sellest piirkonnast.

Allikad: Johann Renner. Liivimaa ajalugu 1556-1561. Tallinn, 1995; 2006.

Herbert Ligi. Eesti talurahva olukord. Tallinn, 1961.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kõrts
  • matkamine
  • mõis
  • tulease