Hans Susi piiblitõlked ja Meddy Kircko-ramat

kaardile

1547

Kui katoliikluse ajast pärinevad esimesed teadaolevad eestikeelsed palved ning hiljem asuti koostama luterlikke evangeeliume, siis peagi tekkis vajadus ka pikemate Piiblis sisalduvate tekstide tõlkimiseks eesti keelde. Luterlikel pastoritel oli neid vaja, et kasuada neid oma jutlustes ning samuti sai nende abil paremini õpetada "vaeseid koolipoisse" linnakoolides, kellest paljud olid eesti soost. Esimese teadaoleva katse piibliperikoopide (perikoop tähendab väljavõtet Uue Testamendi evangeeliumitest, mida kasutatakse missadel ja muudel liturgiatel) tõlkimiseks tegi 1540. aastate lõpus eesti soost koolipoiss Hans Susi (Hansken Susy, kalamees Hans Susy poeg), keda toetas majanduslikult Pühavaimu kiriku pastor Reinhold Beseler. Kui Susi aga 1549. aastal katku suri, jätkas Beseler perikoopide ja lauluraamatu kallal tööd, 1551. aastal lasi ta rael välja maksta arve nelja raamatu paberi eest. Tõenäoliselt sai lauluraamat valmis, kuid piibliperikoopide tõlke jätkumisest pole midagi teada. 1553. aastal suri ka Beseler katku.

Siiski on andmeid, et Susi ja Beseleri töö ei jäänud tulemusteta, sest hiljem on Tallinnas ja ka mujal märgitud Meddy Kircko-ramatu (Meie kirikuraamatu) kasutamist, mis sai 16.-17. sajandil Eestis luterlike jumalateenistuste pidamisel peamiseks autoriteediks. See sisaldas mitmeid piiblitekstide tõlkeid. Võimalik, et muuhulgas kasutati seal ka Susi ja Beseleri tõlkeid või siis kasutati lisaks Kircko-ramatule paralleelselt ka teisi tõlkevariante. Paraku pole toonastest eestikeelsetest kirikuraamatutest tänaseks suurt midagi säilinud. Nende põhjal võib oletusu teha vaid 17. sajandi alguse pastorite säilinud jutlusetekstide põhjal.

Allikas: Toomas Paul. Eesti piiblitõlke ajalugu. 1999


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • NB
  • raamatukogu
  • tulease