Esimesed põlispõllud

kaardile

51

Rauast tööriistad võimaldasid põlluharimise tõhusamaks muuta. Rooma rauaajal rajati palju uusi põlde ja talusid uutesse piirkondadesse, sealhulgas ka seni vähekasutatud raskete savikate muldadega aladele. Kõige kiiremini edenes põllumajandus Kesk-, Ida- ja Kagu-Eestis.
Ühed vanimad põlispõllud on leitud Saha-Loolt endiste muinaspõldude kohalt. Seal on koos põldudega rajatud pikad põllupeenarde sarnased vallidega ümbritsetud karjateed. Sellist põllusüsteemi võis korraga kasutada kaks või kolm talu. Põllulapid olid üpris väikesed ning neid hariti üheväljasüsteemis. Niimoodi aastaid pidevalt ülesharitud põllud nõudsid palju väetist, mida saadi karjakasvatusest. See seletab ka karjateede olemasolu. Võimalik, et juba siis hakkas kujunema külasaras ühiste maavaldustega. Vanemal rooma rauaajal oli mets ja karjamaa juba ilmselt ühiskasutuses, põllulapid nähtavasti veel iga talu juures eraldi.

pildil: vikat Harjumaalt Sahalt

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/rooma/pildid/054c.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kivid