Kammkeraamika kultuurid

kaardile

4003 eKr

Noorema kiviaja keskpaigas toimusid materiaalses kultuuris muutused ning järgnevaid arheoloogilisi kultuure nimetatakse kammkeraamika kultuurideks. Nimetus tuleb savinõudel oleva iseloomuliku kammilaadse esemega tehtud ornamendi järgi. Kammkeraamika kultuurid levisid laial alal Läänemere ääres Põhja-Soomest ja Karjalast kuni Lätini, hõlmates ka Eestit ja Loode-Venemaad. Esimest, mõni sajand kestnud kammkeraamika kultuuri nimetatakse tüüpilise kammkeraamika kultuuriks. Selle kultuuri tekkimise küsimus on paljuski segane. Kuna kultuur levis laial alal, kus oli enne olnud erinevaid arheoloogilisi kultuure, võib oletada, et kammkeraamika kultuur ei tekkinud kogu alal korraga, vaid levis väiksemalt tuumikalalt kultuurilaenuna või isegi sisserändajatega. Tuumikalaks on pakutud Karjalat. Kui Eestisse ka uusasukaid tuli, siis ilmselt ei erinenud nad kohalikest elanikest etniliselt ja keeleliselt väga märkimisväärselt.
Umbes aastateks 3700—3600 e.Kr. kujunes välja hilise kammkeraamika kultuur, kus kammkeraamika kultuuri uued nähtused olid sulandunud eelnenud Narva kultuuri omadega. Taas tekkisid ka selged piirkondlikud iseärasused savinõude valmistamisel, mis üldjoontes ühtisid Narva kultuuri aegsetega. Kõige selgemad on eripärad saarte ja mandri vahel. Hoolimata erinevustest on tüüpilise ja hilise kammkeraamika kultuurid siiski selgesti järjepidevad ning teatavat järjepidevust võib näha ka Narva kultuuriga.

pildil: tüüpiline kammkeraamika Valma asulakohalt

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/neoliitikum/pildid/022a.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline