Kammkeraamika

kaardile

4003 eKr

Tüüpilise kammkeraamika nõud valmistati nii nagu Narva keraamikagi savilintidest, kuid nüüd olid need palju laiemad. Savisse segati kivipurdu, liiva või ka purunenud nõude tükikesi. Potid olid ikka suured, ümmarguse suuga ning terava alaosaga. Poti ülemisse serva tehti sageli paksendus. Mõnikord valmistati ka väiksemaid ning päris tillukesi samakujulisi nõusid. Nõud siluti või riibiti nii seest kui väljast. Seejärel kaunistati nad iseloomuliku ornamendiga.
Tüüpilise kammkeraamika peamisteks kaunistusteks olid hambulise esemega kammilaadsed vajutised ning lohuread, mis sageli vaheldusid kogu nõu pinnal, mõnikord isegi veel sisekülje ülaosas. Kasutati veel ka erinevaid täkkeid ja sooni. Kammiga on moodustatud geomeetrilisi kujundeid, nt. siksakke ja rombe. Mõnel juhul on nõul ka piltkujutis - veelind.
Hilise kammkeraamika ajal kujunesid välja piirkondlikud erinevused savinõude valmistamises ja ornamendis. Mandril pandi savi hulka rohkem teokarbitükke ja taimi, saartel jällegi kivipurdu. Lisaks eelmistele nõutüüpidele hakati noorema kiviaja lõpul tegema ka väiksemaid lameda põhjaga kausse. Nõude kaunistamine muutub mitmekesisemaks. Kammivajutised moodustavad järjest keerukamaid kujundeid, lohud esinevad lisaks ridadele ka üksikult, rohkem kasutatakse täkkeid ja muid erinevaid süvendeid. Ornament ei pruugi katta enam kogu nõud, esineb ka kaunistamata esemeid. Mõnikord asendab ornamenti silumise ajal tehtud tugevam riipimine, hiljem hakatakse nõu pinda kujundama tekstiiliga savile jälgede jätmisega.

pildil: hiline kammkeraamika Tamula asulakohalt

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiviide: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/neoliitikum/pildid/023a.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline