Porkuni piiskopilinnus

kaardile

1479

Porkuni oli üks kahest Tallinna piiskopile kuulunud linnusest, mille esmaseks ehitusajaks olid ilmselt aastad 1477-1479, kui Tallinna piiskopiks oli Simon von der Borch, kelle järgi Porkuni (saksa keeles Borkholm) ka nime sai. Linnus paiknes piiskopi lauamõisa juures ja oli mõõtmetelt pigem vasallilinnuse kui piiskopi- või ordulinnuse taoline. Linnuses paiknes ka kirik ning selle 5-korruseline väravatorn on rajatise ainus osa, mis on siiani säilinud. Torni alumised 3 korrust on neljakandilised, ülemised kaks aga kaheksakandilised ning ehitusanalüüs on näidanud, et kaheksakandiline osa ehitati peale hiljem, tõenäoliselt pärast 1523. aastat. Sarnaseid väravatorne on teada ka mujalt, peamiselt Lõuna-Saksamaalt.

Liivi sõja alguses 1558. aasta veebruaris või augustis vallutasid linnuse venelased ning seejärel hakkas rajatis lagunema. Ka hilisemal ajal püüdsid erinevad vaenupooled sellest enda tugipunkti teha, kuid siiski edutult. Aktiivsesse kasutusse see enam ei jäänudki ning 20. sajandiks oli sellest alles vaid väravatorn, 1950. aastatel lammutati ülejäänud linnusevaremed lõplikult. 1981. aastal torn restuareeriti ja 1992. aastal avati seelles Eesti Paemuuseum.

Allikas: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=15845


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • mõis