Taani huvid Eestis 15. sajandil

kaardile

1439

Ehkki Taani ei omanud 14. sajandi keskpaigast kuni 1550. aastateni Eestis otseseid valduseid (välja arvatud Kolga mõis, mis kuulus alates 1519. aastast Taani kroonile), huvitus ta jätkuvalt siin toimuvast. Alates 15, sajandi keskpaigast asusid Taani kuningad üha aktiivsemalt esitama taotlusi Põhja-Eesti tagasisaamiseks.

Tolleaegset Taanit valitses Oldenburgide monarhia. Praegusel Loode-Saksamaal Weseri lisajõe Hunte ääres asuvast Oldenburgist lähtusid juba Rooma impeeriumi lagunemise ajal (rahvasterändamise ajal) germaanlaste retked Britanniasse ja algas viikingiajastu eelmäng. Samast piirkonnast sai alguse ka tung itta (Drang nach Osten) - ka slaavlaste Buku hävitamist ja Lübecki rajamist korraldati Oldenburgist. Lübecki esimeseks piiskopiks ordineeriti 1147. aastal Oldenburgi piiskop Gerold. Oldenburgi krahvi Dietrichi poeg, Schleswigi ja Holsteini hertsog Christian valiti 1448. aastal Kalmari Uniooni valitsema Christian I nime all.

Kalmari Uniooni kuulusid Taani koos tänase Lõuna-Rootsiga, Norra koos Islandi, Gröönimaa, Fääri saarte, Orkney ja Shetlandiga ning Rootsi koos Soomega. Tänase Uppsala ümbruses elanud russide kaudu (kes arvatavasti mängisid võtmerolli Vana-Vene riigi rajamisel 9. sajandil) aga oli Skandinaavial traditsiooniline mõju ka Venemaale, kus Läänemerd endiselt Varjaagide mereks kutsuti. 15. sajandi lõpus ja järgmise alguses olid eriti Taani ja Venemaa suhted eriti lähedased, mis võimaldas taanlastel ka Rootsit Kalmari unioonis hoida, sest rootslased ei soovinud sõda kahel rindel.

Oldenburgide monarhia kujunes Kalmari uniooni ajal Läänemere piirkonna mõjukaimaks valitsejasuguvõsaks.

Liivimaa asjusse sekkus Taani eriti 15. sajandi keskpaiku, kui Saare-Lääne piiskopkonnas toimusid ligi 40 aasta vältel pidevad konfliktid. Taanlased toetasid Liivi ordu vastaselt meelestatud piiskopikandidaate ja nõnda saavutati kahel korral piiskopkonna jagamine "noorema" ja "vanema" piiskopi vahel (esimene valitses Läänemaad, teine Saaremaad ja teisi saari). 1500. aastal püüdis Taanit Venemaa-vastase liitlasena ära kasutada ordumeister Wolter von Plettenberg, kuid hoolimata sellest, et Taani kuningas oli suguluses Saksa ordu kõrgmeistri Saksi Friedrichiga, otsustas ta siiski Vene-sõbralikku poliitikat jätkata.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • NB
  • sadam