Koluvere linnuse rajamine

kaardile

1234

1230. aastate Liivimaal olid olud rahutud ning seda eriti 1228. aastal rajatud Saare-Lääne piiskopkonnas (toonastes allikates nimetati seda Saaremaa piiskopkonnaks, nimetus Saare-Lääne piiskopkond (Bistum Ösel-Wiek) võeti ajalookirjutuses kasutusele 19. sajandil, kuid on praegu piiskopkonna levinuim nimetus).

Piiskop Gottfried oli vasallidele jaganud rohkelt valduseid ja seetõttu domineerisid seal mitmed tugevad vasallisuguvõsad, kellest mõjukaim oli Lodede oma, mis pärines Bremeni lähedalt. Nende seast pärines ka piiskopkonna esimene stiftifoogt (ilmalik valitseja, eestkätt maksukoguja ja kohtumõistja) Johannes de Lode. Loded rajasid oma esimese tugipunktina Kullamaa vasallilinnuse, mis jäi nende kätte kuni 1234. aastani.

1234. aastal vabastas paavst aga väidetavalt ilmalikku võimu kuritarvitanud ja mitte kordagi oma jalga Saaremaale tõstnud Gottfriedi ametist ning ordineeris Saaremaa piiskopiks dominiiklase Heinrichi. Uue piiskopiga vastuollu läinud Johannes de Lode pojad kaotasid Kullamaa linnuse Mõõgavendade ordule ja rajasid uue keskusena Koluvere linnuse ühel Liivi jõe saarel. Peagi sattusid Loded aga piiskopiga otsesesse konflikti ning 1238. aastal sai piiskop ordu abiga linnuse enda kätte. Sellest ajast peale kuni Liivi sõjani oli see piiskoppidele oluliseks tugipunktiks.

13. sajandi lõpus langes linnus ajutiselt ordu kätte ning enamik sellest ilmselt hävis. Hiljem linnus aga taastati, praegune hoone pärineb ilmselt piiskop Winrich von Kniprode ajast (1383-1419). Ajastule tüüpiliselt kujutas linnuse kavatis nelinurka, mille kolmes tiivas olid küll hooned, kuid sellest konvendilaadset (kloostri klausuuri sarnast) korpust siiski ei kujunenud. Linnuse peamiseks kaitseelemendiks oli läänenurgas paiknev suur ümartorn. Linnuse nelinurkset edelatorni on peetud agka praeguse linnusehhjone vanimaks osaks ehk tornlinnuseks, mis võis eksisteerida juba 14. sajandi esimesel poolel.

1557. aastal suri Koluvere linnuses sinna pagendatud endine Saare-Lääne piiskop Reinhold von Buxhövden (võimul 1530-1541), kes elas seal aastatel 1541-1557.

Liivi sõja alguses läks linnus esialgu Taani kätte, kuid hiljem vallutati see korduvalt rootslaste ja venelaste poolt. Rootsi ajal (17. sajandil) kaotas see oma sõjalise tähtsuse ja oli hiljem mõisasüdameks. 20. sajandil asus Koluvere linnuses kasvatusasutus ning hiljem hooldekodu. 2001. aastast seisab aga hoone kasutuseta.

Allikas: http://www.koluvere.com/

Pildi allikas: http://www.koluvere.com/images/koluvere.jpg

http://www.kullamaa.edu.ee/Vald/Koluvere/kolulossH.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • mõis