Haapsalu piiskopilinnus

kaardile

1279

1263. aastal otsustas Saare-Lääne piiskop Hermann I rajada oma piiskopkonna uue keskuse Haapsallu ning järgneva 15 aasta jooksul kerkis sinna ka piiskopilinnus, mida esmakordselt on kirjalikes allikates mainitud 1279. aastal. Selle vanimaks osaks on toomkirik, mis ehitati tõenäoliselt 1260. aastatel, aga võib-olla ka kümmekond aastat varem. Oma lõpliku kuju omandas linnus 16. sajandiks, piiskop Johannes IV Kieveli valitsusajal (1515-1527). Selleks ajaks hõlmas see 3 hektari suuruse ala, mis oli kaitstud võimsa ringmüüri ning suurtükitornidega.

Linnus oli põhiplaanilt kastell (enam-vähem ruudukujulise põhiplaaniga rajatis, mis pärines Rooma-aegsete piirkindlustuste eeskujul). Kieveli ajaks kasvas linnus laagerkastelliks, kuhu võis majutada küllaltki suure sõjaväe.

Haapsalu piiskopilinnus sai Liivi sõjas küllaltki rängalt kannatada ja kaotas sõjalise tähtsuse 17. sajandi lõpuks. De la Gardie suguvõsa, kellele toona Haapsalu kuulus, rajas sinna renessanss-stiilis lossi, kuid see hävis tulekahjus 1688. aastal. 1710. aastal lasi Peeter I linnuse müüre madalamaks lammutada ning see kaotas lõplikult oma sõjalise tähenduse, muutudes varemeteväljaks. Ainus linnusest enam-vähem terviklikult säilinud osa on toomkirik, kuid üldiselt annavad linnuse peahoonetetest üldmulje kätte ka senini säilinud varemed. Haapsalu linnuse varemetega seostub ka Valge Daami legend.

Haapsalu linnuse varemetest on leitud mitmeid keskaegseid relvi, sealhulgas ka Euroopas haruldasi varajasi tulirelvi.

llikad: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993. http://www.haapsalulinnus.ee/?id=1025

http://uudised.err.ee/failid/168637_01.jpg

http://www.goestonia.ee/design/images/7515/laanerannik11_1176796611.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • mõis