Eesti juudid

kaardile

1800

Juudi püsiasustus tekkis Eestis XIX sajandil, kui Vene keisririigi idapoolsetelt aladelt välja rännanud ja aetud juudid siia elama jäid. Eestis elasid juudid linnades koos kohalike elanikega. Erilisi, peamiselt juudi rahvusest elanikkonnaga asulaid, nagu lõunapoolses Ida-Euroopas, ei tekkinud.
Teise maailmasõja ajal hävitati Eesti juudi kogukond: kes ei jõudnud põgeneda, need küüditati Siberisse või hukati natside poolt - viimaseid oli ligi tuhat inimest.
Teise maailmasõja järel tuli koos teiste immigrantidega Nõukogude Liidust Eestisse ka juute. Koos teistest rahvustest kodumaale tagasi pöördujatega on tänaseks Eestisse naasnud ka juute ning nende järeltulijaid. Seega on Eesti tänane juutkond üsna eriilmeline. Eesti juutide traditsioonilist keelt jidišit räägivad vähesed, enamik räägib vene keelt, osa aga ka eesti keelt. Ka oma päritolult on Eesti juudid väga erinevad.
Peamine juutide kultuurikeskus on Eestis Tallinn, kus on nii sünagoog kui juudi kool. Mujal on juudi kogukonnad märksa väiksemad.

Pildil: Tallinna sünagoog Maakri tänaval enne Teist maailmasõda

 

Allikas: Jüri Viikberg. Eesti rahvaste raamat. Eesti entsüklopeediakirjastus: Tallinn 1999

Pildiallikas: http://195.250.160.49/viewdoc/A51DE265810B6F77C2256EFD00346B3B

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • matkamine
  • mõis
  • monument
  • ring