Katariina II ringsõit Eesti- ja Liivimaal

kaardile

20. juuni 1764

Pärast seda, kui Katariina II oli 1762. aastal paleepöördega võimule tõusnud, oli tal tarvis oma positsiooni valitsejana legitimiseerida. Osaliselt ilmselt ka selle tõttu asus ta ellu viima suhteliselt radikaalseid reforme ning sõitis mööda impeeriumi provintse ringi, näidates nõnda üles isiklikku huvi riigi igakülgse arengu vastu. Et Läänemere provintsides oldi varem toetatud tema abikaasat Peeter III-t ning teisest küljest olid siinsed baltisakslased vajalikud impeeriumi reformimiseks (kuna neil oli läänelik haridus ja mõtteviis), siis omasid Eesti- ja Liivimaa Katariina silmis olulist tähtsust. 1764. aastal korraldas ta siia kuuajalise visiidi, millest enamiku veetis ta Eesti territooriumil. Pikemalt peatus valitsejanna Narvas, Tallinnas, Pärnus, Riias ja Tartus.

1784. aastal valminud Kivisild oli mõeldud Katariina II kingitusena Tartu linnale.

Visiidi käigus näitas Katariina üles suurt huvi kindlustus- ja ehitustööde vastu, viibides muuhulgas ka Paldiskis, kus tema valitsusajal tehti tõsiseid pingutusi sõjasadama valmisehitamiseks. Ka Tartus huvitasid teda kõige rohkem Toomemäe kindlustustööd. Just Katariina ajal rajati sinna Püssirohukelder ja müüriti kinni Toomkiriku peauks, et tugevdada sealset kaitsemüüri. Valitsejannale jättis Tatu ilmselt suhteliselt hea mulje, sest hiljem, kui see oli 1775. aastal tulekahjus rängalt kannatada saanud, aitas ta suurte summadega kaasa selle taastamisele ning lasi sinna ehitada ka Kivisilla.  

Allikas: Vene valitsejad: valitsejaportreed Eesti kunstikogudes.

Allikad (pildid): A.Pajur, A. Kriiska, A. Tvauri, A. Selart, B. Kibal, A. Andersen "Eesti Ajaloo Atlas" Avita 2006


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kohvik
  • matkamine