Eesti külmarekord läbi aegade

kaardile

17. jaanuar 1940

See oli ööl vastu 17. jaanuari 1940 aastal kui Jõgeval langes kraadiklaas 43,5 pügalat alla nulli.

Aastast 1866, kui ilma hakati Tartu ülikooli observatooriumis süstemaatiliselt vaatlema, polnud nii madalat temperatuuri Eestis mõõdetud. Ja see külmarekord püsib tänaseni. Arvatavasti on külmem olnud ka varasematel aegadel, kuid siis ilma Eestis ei mõõdetud.

“Kui pühapäeva õhtul oli enamuses sula ilm ja eile hommikul kella kuue paiku Vilsandi saarel ainult üks kraad külma, siis langes seal temperatuur kella kümneks juba 14 kraadi alla nulli ja Narva-Jõesuus oli eile kell üheksa hommikul juba 30 kraadi külma,” kirjutas Postimees 16. jaanuaril.

Koolides katkes õppetöö – alates 25 külmakraadist lubati kõigil õpilastel koju jääda, algkoolis alates 21 kraadist. “Hommikul õpilaste kooliminekul oli külm näpistanud õpilastel ninu ja kõrvu. Kuna veel pühapäeval oli Tartus võrdlemisi ilus ning soe talveilm, siis paljud õpilased läksid hommikul tänavale teadmises, et pehme ilm püsib.”

Kuigi ametlikuks rekordiks mõõdeti tol jaanuariööl 43,5 kraadi alla nulli, näitasid termomeetrid mõnes kohas veelgi külmemat. “Petseri raudteejaamas näitas kraadiklaas hommikul üle 50 kraadi alla nulli, kusjuures skaala veelgi madalamat temperatuuri näidata ei saanud,” kirjutas Postimees. Päevaleht seevastu kahtles 50 kraadi mõõtnud termomeetrite täpsuses.

Isegi viin jäätus. “Külma tagajärjel külmus Petseri raudteejaamas Petseri riigiviinalattu tellitud üks vagun viina. Linnavalitsus kui laopidaja pöördus Maksudetalituse poole järelepärimisega, kas viina lasta müügile või tuleb ta kõrvaldada. Sealt anti vastus, et juhul, kui viinapudelite korgid ei ole paigast nihkunud, lastagu viin müügile.”

 Allikad: Pekka Erelt http://paber.ekspress.ee/viewdoc/8855E27DF2DAC398C225768D00534DAA

http://www.kylmalinn.ee/tekst/pakased-eesti-jogeva.pdf


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • maja
  • matkamine
  • NB
  • park
  • puu
  • ring
  • toit
  • vaade