Männiku talu

kaardile

1908

Männiku
Kiriku-kirjadest ei selgu, millal Soonda Jaagu Mihkli noorem vend Georgi Keerd (1863-1941) omale Hellamal kirikla vastas eluaseme rajas. Kuigi veel 4. nimekirjas (1908-24) on tema pere Soonda Jaagu järel kirjas, võiks arvata, et ta juba 19.s lõpul Hellamale asus.

Perekonnanime KEERD said Paenasel kunagise Tooma (Kerdi) talu peremehele Toomasele Kõinastust koduväiks tulnud Aadu järglased, kes 19.s Paenasel vabadikeks jäid. Kõinastu Aadu pojapoja Matsi poeg Jaen/Ivan Keerd pandi 1860-ndatel Soonda Jaagul peremeheks, kui Tupenurme juurtega Kirvesed oma rendikohustusi ja magasiaida viljavõlga ei suutnud tasuda. Soonda loos on pisut rohkem sellest juttu, kuidas Jaani lapsed noorelt orbudeks jäid ja vanem poeg Mihkel/Mihail Jaagul peremehe kohustusi pidi kandma hakkama.

Georgi Keerd abiellus 1886.a Raegma Mardi Ekaterina Andrei t. Paistiga ja neile sündisid kaks tütart ning kuus poega. Vanem tütar Julia suri noorelt ja esimene poeg Ivan (1891-1919) jäi Vabadussõtta (langes Võnnu lahingus samal ajal, kui Kansi Mardi Mihail Kõrtsmik seal surmavalt haavata sai). Mihail (s.1894) ja Georgi (s.1896) on 1925-30. nimekirjas veel Männikul kirja pandud, kuid nähtavasti olid nad sel ajal juba Muhust väljas. Neljas poeg Anton Keerd (s.1899) abiellus Raissa Mihaili t. Hobustkopliga ja jäi Männikule; nooremad vennad Vassili (s.1905) ja Aleksander (s.1909) asusid Võlla mõisa jagamisel saadud Jaani-Juri asunduskohale. Viimases koguduse-nimekirjas on vana Juri naise Kadriga kirjas nii Männikul kui Jaani-Juril ja siinkirjutajal on teadmata, kus ta tegelikult 1941.a suri. Lisame, et asunduskoha nimeks valiti Jaani-Juri ilmselt kunagi Soonda Jaagul peremeheks saanud Juri isa Jaani mälestuseks.

Kruntimisel moodustati 13,85-hektarine Männiku maaüksus (Lit.A-11a). Antonil ja Iisal oli neli poega. Vanem poeg Tetlev (s.1931) läks sõja järel kodust välja; teine poeg Simon suri 4-aastaselt ja 1959.a olid Männikul Anton ja Iisa nooremate poegade Ruuprehti ja Karliga. Viimane on praegune Männiku peremees, kuid koht on suvekoduks ka vanemate vendade peredele.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)

 Merilin


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu