Liivaaugu talu

kaardile

1899

Liivaaugu
Hellama laadaplatsi lähedusse on omale 19./20. sajandivahetusel eluaseme rajanud Raugi Petsiku Mihkli poeg Mihail Vaher (1866-1919). Tema isa rajas omale Raugil Petsiku vabadikukoha, kui vanem vend Jaen/Ivan Mihkli-Matsil peremeheks jäi. Lisame, et Petsiku Mihkli ja Mihkli-Matsi Jaani isa Jaen Vaher oli Võlla mõisale arvatud kunagisse Hellama kupjatallu Lehtmetsast peremeheks toodud Tölbi Tõnise poeg.

Petsiku "noor" Mihkel on pikalt kroonu- (või muus?) väliteenistuses olnud, aga 1903.a abiellus ta Võlla Kantsi sulase Matsi tütre Kristinaga (Ait; s.1872) ja samal aastal sündis nende ainus poeg Mihail. 1919.a on Mihkel "kolmas" Vaher leeris olnud, aga viimane koguduse-nimekiri teda enam ei meenuta. Hiljuti otsis oma "muhu juuri" Gersti Jürgens, kelle andmetest selgub, et Liivaaugu "noor" Mihkel on Kuressaares kellegi Grossi lese Adele Karolinega (sünd. 1905; neiuna Ivaštšenko) abiellunud ja neil olnud neli last, kelledest kaks väiksena surid. Pere elas Kuressaares, kuigi Mihkli surmatunnistus (27.05.1937) on Hellama valla poolt välja antud ja seal seisab, nagu oleks ta Liivaaugul surnud.

Kruntimisel moodustati 4,563-hektarine Liivaaugu popsikoht vana Mihail Vaheri lese Kristina nimele. 1930-ndate lõpus (või alles sõja ajal?) asus üksi jäänud Riste juurde Liivaaugule Lehtmetsa Aru Madise noorem poeg Timofei Tustit (s.1905), kes abiellus Mõegaküla Jaagu Juri tütre Ksenia Ööveliga. Timmu isa Matvei oli Lehtmetsa Käspri Tähve/Timofei noorem poeg, kes omale Lehtmetsas Aru vabadikukoha oli ehitanud.
Peale Riste surma jäi Timmu oma perega Liivaaugule. Ta töötas parisnikuna ja hiljem kooperatiivi varumiskontoris ning Muhus teati teda ka "Muna Timmuna".

1959.a loenduslehel on Liivaaugul kirjas Timmu ja Senni tütre Helju ning kolme pojaga: Harri, Mihkel ja Endel; vanem poeg Jüri ja hiljem ka ainus tütar Helju surid noorelt. Harrist sai lendur, aga pensionile jäänult tuli ta koju tagasi ja ehitas siin oma maja; keskmine vend Mihkel asus Hiiumaale ja noorem vend Endel jäi Liivaaugule. Nii moodustavad vendade Harri ja Endli eluasemed nüüd Liivaaugu "topeltkoha".

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu