Kooli lugu

kaardile

1907

Kooli
1905.a põles maha Hellama mõisa peahoone. Tulekahju põhjused on ebaselged, aga selleaegsete nn. revolutsiooniliste sündmustega seda siiski ei seostata. 1907.a ehitati endise mõisa häärberi kohale koolimaja ja täiemahuline kool oli siin 1978. aastani. Siis jäi kool 4-klassiliseks algkooliks; 1993.a muudeti kool mõneks ajaks 6-klassiliseks, kuid 2000. aasta sügisest jäi õpilaste vähesuse tõttu taas 4-klassiliseks ja nüüdseks on koolimajast saanud Hellama Külakeskus.

Jätame siinkohal Hellama kooli ajaloo üksikasjus käsitlemata (see oleks Hellama koduloo-huvilistele tänuväärt teema) - kokkuvõtlikke andmeid leidub A. Rullingo raamatus "Muhumaa", lk.541-550, aga Koguvas peaksid ka Lõetsa Koolielu Juri Vilto ja Vassili Kolga märkmed kasutatavad olema. Märgime vaid, et erinevatel aegadel on koolimaja ühtlasi olnud ka mõne õpetaja elukohaks, alustades Aleksei Väli (s.1884) ja Vassili Müristajaga (s.1885). Kruntimisel moodustati 5,884-hektarine koolikoht (Lit.A-2) valla omavalitsuse omandis, mida reeglina kooli juhataja kasutas.

1939.a talundilehe järgi kasutas 22 hektarit kiriku maad Tusti Tooma Vasseli noorem vend Joosep Tuust (s.1908), kes ühtlasi kooliõpetaja ja hiljem ka kooli juhataja oli (olla ka kirikus köstrina teeninud). Märgime, et Tusti Aadul pandi perekonnanimi TUST ja Lehtmetsa Käspril TUSTIT, aga paraku tekkis nende nimedega samasuguseid "moondumisi" ja segi ajamisi, nagu Võlla Vahteri ja Raugi Vaheriga. Tusti Aadu mehed Vassili ja Joosep hakkasid oma perekonnanime TUUST kirjutama.

1949.a pandi koolijuhatajaks Rüpp; Joosep Tuust abiellus oma suilise - Ridasi Vaarna Roosiga (Rull) ja mõne aja elasid nad küüditamise järel tühjaks jäänud Pärase Tõnisel, kuid hiljem asusid Roosi sünnikoju Ridasi.
Nõukogude ajal ei saa loomulikult enam koolitalust rääkida ja jäägu siinkohal kõrvale ka kooli edasise käekäigu üksikasjad. Loodetavasti saab nüüdseks tekkinud Külakeskusest Hellama seltsielu vanade traditsioonide jätkaja ja ühtlasi püsib sellega "hinges" ka Hellama mõis - see oleks Muhu 12 mõisast (koos pastoraadiga) siis neljas, mis Pädaste, Tamse ja pastoraadi kõrval mingil kujul edasi elab.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu