Kolga talu

kaardile

1959

Kolga (Pärna)
Teise sõjajärgse uue maja Hellamal ehitas omale Jausa kõrval "Ühenduse" kolhoosi kauaaegne esimees Arnold Kolk (1916-1996). Ta oli küll Saaremaal sündinud ja Muhu meetrikais ei ole ka tema vanaisa Antsu (Hans) mitte, aga et see oli varasematel aegadel Andruste, Jaakude, Juride ja Tõniste kõrval üks Külasema Marjavälja Kolkade meelisnimi, ei oleks üllatav, kui tema juured 19. sajandil samuti rootsiaegse Bile Tönnis'e suurde Muhu Kolkade sugupuusse ulatuvad!

Enne kolhoosi esimeheks määramist töötas Arnold Kolk ETKVL-i "süsteemis" ja tutvus Hellamal müüjaks olnud Lepiku-Mihkli Jaani tütre Laine Saarega (s.1921) ning kodu otsustati Hellamale rajada. Dokumentides kannab see küll Pärna nime, aga kõnepruugis kasutatakse perekonnanime, nagu ka Jausa puhul. Tuleks märkida, et Pärna nimi on Hellamal nii mitmekordselt "üle tarvitatud", et selle kasutusele tulek ei oleks praeguses suures Hellama külas kuidagi aktsepteeritav! Nimelt kannavad seda nime ametlikult peale Kolkade eluaseme veel kaks keskus-asulasse (endises Võlla asunduses) ehitatud kohta ning kunagi kandis Pärna nime ka Mihkel Prii saadud teine asunduskrunt.

1959.a rahvaloenduse ajal olid Kolgal peale Arnoldi, Laine ja nende kahe tütre veel Arnoldi ema Ida ning omaette "leibkonnana" 17-aastane Hilda Augusti t. Kolk.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu