Kohtu hoone lugu

kaardile

1860

Kohtuelu
Kui 1860-ndate uued talurahva-seadused kohustasid mõisast sõltumatuid kogukonna-kohtuid looma, ehitati mõisa vastas üle tee Hellama ja Kansi mõisade ühine kogukonna-kohtu hoone. Kansi mõisa küladeks olid ajalooliselt saanud Mõegaküla ja Lõetsa ning loomulikult oli nende külade peremeestel hoopis mõistlikum oma kogukonna asju Hellamal ajada. Kansi "latsimehed" olid selle juures teisejärgulised.

Peale mõisavaldade kaotamist 1891.a ühendati lisaks Hellama ja Kansi kogukondadele uueks Hellama vallaks senised Võlla, Kuivastu ja Pädaste mõisavallad, aga mõneti ebaloogiliselt veel Kapi-Rinsi kogukond (samal ajal jäi Rässa küla Suure-valla koosseisu!). Uuele ühendvallale ehitati ka uus vallamaja ja senine kohtumaja jäi tühjaks. Kuidas see Kullapea Mihkli noorema venna Juri/Georgi Vahteri (1847-1901) valdusse sattus, ei ole selge, aga 3. koguduse-nimekiri (1892-1908) märgib Juri peret Kohtuelul.

Juril oli Lehtmetsa Tähvena Eed Põlluga kolm tütart ja kolm poega sündinud. Kaks vanemat poega (Timofei ja Georgi) surid lapsena; Maria ja Ekaterina said uue sajandi algul mehele ning peale vanemate surma 1901.a jäid 1883.a sündinud Elena oma noorema venna Ivaniga orbudena Kohtuelule. Elena sai 1908.a Oinale Timofei Grüntalile mehele ja Kohtuelule jäi Ivan Vah(t)er (s.1889). Ta abiellus 1920.a Oina Tänavasuu Andrus Raudjase kasutütre, Oina Juri Mihkli tütre Raissa Kasega (s.1895) ja asus koduväina Oina Tänavasuule, kus vana uisu kippar Andrus Raudjas oli üksi jäänud.

Kruntimisel moodustati popsiseaduse alusel 4,9-hektarine Kohtuelu maaüksus (Lit.A-5), mis oli Ivan Vaheri nimel.

Kohtuelu viimasteks elanikeks oli Mäe Madise venna Juri Tõnu p. Saare (s.1898; Korista-Jaanilt) pere, kes praeguse Võlla küla territooriumil omale Mäe-nimelise krundi sai ja hiljem Võlla mõisa valitsejamajas (Lossil) elas. Viimase sõja järel on Kohtuelu maja lammutatud ja nüüdseks on alles vaid kaev, mis kunagi Hellama külakaevuks olla olnud.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu