Saare latsikoht nr 24.

kaardile

november 1864


Võllas said kahe sulase pered (selleaegsel Lollil ja Lolli-Mihklil ehk Lauril) Mäla perekonnanime PAUTS (algselt BAUTS), sest noorelt surnud Mäla Juri-Matsi Mihkli lesk, Lolli sulase Mardi tütar Rõõt sai teist korda Lauri sulase Andruse (Rootsivere Muda Lauri poja) naiseks. Andrus võeti 1812.a nekrutiks ja Võlla jäänud Rõõda kolm täisikka jõudnud poega - kaks Juri-Matsi Mihkli poega ning nekrut Andruse poeg Jaen) said kõik Mäla Juri-Matsi perekonnanime (Andruse teine poeg Mihkel suri lapsena). Hiljem oli Jaen Võlla heinamaa-vahiks Kallaste ja Tupenurme vahel Nagivälja nimega teatud kohal ja tema poeg Tähve/Timofei Pauts (1830-1903) sai omale Hellamal 24. platsi.

Viimased hingeloendid märgivad Tähvet Pärase Matsi sulasena ja koguduse-nimekirjades on Saarel ka Matsi Mihkli (salvitud Miron) vallaliseks jäänud tütar Eed/Evgenia Läheb (s.1845). Tähve oli 1853.a abiellunud Viiraküla Tiiriki-Mihkli Tähve tütre Ingliga (Noor) ja neile sündis neli tütart ning poeg Joann (1857-83).

Viimane suri 25-aastaselt vallalisena; nooremale õele Ekaterinale tuli 1885.a koduväiks Soonda Juri Tähve poeg Ivan Äkke (1862-89), aga tema sattus Tallinnas kalasadamas tööl olles ühte kaklusse ja suri saadud noahaavast (olla väike hiidlane ja ka väike puss olnud, aga Ivanile sai see saatuslikuks). Koju jäi 4-aastane poeg Aleksander, kelle ema üles kasvatas. Armilda Kiige (sünd. Äkke) andmeil oli Aleksander noorelt Kesses koduõpetajaks, teenis mereväes ja sõitis hiljem laevadel ning jäi esimese ilmasõja algul Ameerikasse maapakku. Koju saadetud kirjadest selgub, et ta hiljem New-York'is ka pere lõi ning Eestisse tagasi ei tulnudki.
Peale 1. Maailmasõda asus Saarele Soonda Ristipõllu Madise poeg Matvei Äkke (1896-1989). Märgime, et Veiu isa - Ristipõllu Madis (vanem, s.1865) ja hukkunud Ivan Äkke isa - Juri Tähve (1830-1903) olid vendade pojad.

Madisel (Veiuks kutsutud) oli Iisaga (Raissa Toom) ainus tütar Armilda, kes hiljem Kuressaarde mehele sai (Kiik). Kruntimisandmetes oli 8,44-hektarine Saare koht veel Ivani lese Ekaterina Äkke nimel. 1959.a olid Saarel Matvei ja Raissa Äkkede juures kirjas ka tütre pojad: 8-aastane Tiit ja 7-aastane Priit (Kiiged). Peale vanade surma tuli pensionieas Armilda tühjaks jäänud sünnikoju tagasi, kus nüüd pojad vanaduspõlves tema eest hoolt kandma hakkasid ja nii omale siin ka muhu suvekodu said.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu