Tõela-Posti

kaardile

oktoober 1864

Teise Tõela nimega platsi sai Võlla Sepa-Ansu Tähve poeg Andrus/Andrei Sõrm (1824-92). Ta oli 1849.a Igaküla Uielu Mihkli tütre Kadri Akkaga abiellunud ja nende esimesed lapsed (kokku oli neil viis poega ja kolm tütart) olid ehk veel Võllas sündinud (esimene tütar Maria sai juba 1871.a Lõetsa Kiisa Jurile mehele), kuid kiriku-kirjade järgi otsustades on Andrus juba enne latsikohtade jagamist (hiljemalt 1860-ndatel) Hellamale asunud ja Tõela-Posti kohta tuleb latsikohtadest vanemaks pidada. Et koht Tõela-Posti nime kandis, võib "kahtlustada", et Andrus ehk mõnes posti-teenistuses oli, aga seni puudub selle kohta lähem info.
Andruse esimene poeg Joann/Ivan Sõrm (1852-77) abiellus 1875.a jällegi Kallaste Paistu Mihkli tütre Kristinaga (Tamme Feodori lihane õde), aga suri paari aasta pärast; ainus tütar Raissa suri 3-kuuselt ja Kristina sai peagi Pärase Niidi Juri/Georgi Hobustkoppeli naiseks.

Andruse kaks järgmist poega (Mihail ja Timofei) ning noorim poeg Andrei surid mõne-aastastena ja kohta pidama jäi eelviimane poeg Georgi Sõrm (1867-1903). Ta võttis 1891.a Leeskopa Mäelt Ruudu (Raissa) Treieli naiseks ja koguduse-nimekirjas on neil kaks poega ning kolm tütart. Vanem poeg Aleksander (s.1893) oli Vabadussõjas ja sai omale Võlla mõisa jagamisel Võitma asunduskoha, millest tuleb edasises eraldi juttu; Tõelale jäi noorem vend Andrei Sõrm (s.1900), kes abiellus Madismetsa Madise tütre Juula Kolk'iga. Nende poeg Arnold (s.1928) ja tütar Eljo (s.1933) läksid kolhoosikorra tulles Tallinna. 1959.a oli Juula üksi koju jäänud ja nüüd on koht Arnoldi tütre Estri suvekoduks.

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu