Tõela latsikoht

kaardile

september 1864


Kansi mõisa mees - Mõegaküla Jaagu perepoeg Andrus/Andrei Öövel (1834-1927) on saanud Hellamal 22. platsi. Kust Tõela nimi pärineb, on siinkirjutajal teadmata, nagu mõned teisedki Hellama toponüümid, mida koduloolased võiksid veel välja selgitada (Kullapea, Sika jt.).
Andrus oli 1859.a abiellunud Kallaste Paistu Mihkli 1. abielu tütre Ingliga (Tamme Feodori poolõde) ja Mõegakülas oli neil kolm tütart sündinud, kelledest kaks surid mehele mineku eas siiski vallalistena. Ekaterina (s.1871) sai ühe Hobustkoppeli naiseks, kuid jäi esimese ilmasõja ajal leseks ning elas hiljem samuti Tõelal.
Juba Tõelal sündinud Andruse ja Ingli ainus poeg Andrei Öövel (1883-1930) on 1908. aastal väljapoolt Muhu võtnud ühe Ilma Kristjani tütre (s.1885) naiseks, kellega tal tütar Lidia (1911) ja poeg Nikolai (1912) sündisid.

Kruntimisel oli Andrei Ööveli nimel 8,42-hektarine Tõela maaüksus (Lit.XXII). 1959.a loenduslehel nimetatakse kohta Tõela-Mäe ja selle elanikeks on 73-aastane Andrei lesk (nüüd Ilmi nimeks märgitud) ning eespool nimetatud Hobustkoppeli lesk, 87-aastane Ekaterina, kelle nimeks nüüd Eriina saanud.
Nikolai Öövel (s.1912) abiellus 1943.a Targa-Juri Villemi tütre Lindaga ja oli sel ajal Orissaares postkontori ülem (1943.a sündis nende poeg Lauri). Kui Tõela tühjaks jäi, vahetas see mitmel korral omanikke ja nüüdseks on koha omandanud Mäla Metsa Linda Õun (sünd. Sugul), kes Kopli Harald Hobustkoppelist lahutas ja teise abielu läbi Õun perekonnanimeks sai.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu