Tamme 20. latsikoht

kaardile

juuli 1864

Pärase Tõnise Aadu (Avrami) noorem vend Andrus/Andrei Kokk (1818-94) sai omale Väike-Saadust ja Kullapeast lääne pool (teisel pool postmaanteed) platsi, mille ta Tammeks ristis. Tal oli Raugi Nõmme Aadu tütre Ingliga (Rann) vaid kaks last sündinud ja ainus poeg Jaen suri 8-aastaselt.

1874.a (selleks ajaks oli Tamme koht nähtavasti välja ehitatud) tuli Andruse ainsale tütrele Marele koduväiks Kallaste Paistu Mihkli 2. abielu poeg Feodor Palu (1851-1923). Märgime, et kui pärimisõiguslik Andrus Palu Paistu peremeheks sai, soetas vana Mihkel omale Kapi Mulgi latsikoha, kus tal kolmanda naisega veel kaks poega sündisid ja pärastine Kapi Mulgi Madis oli Tamme Feodori (Veida) poolvend. Veidal ja Marel sündis küll neli poega ja viis tütart, aga enamasti surid nad väikestena. 1882.a sündinud Andrei suri 15-aastaselt ja noorim poeg Ivan (s.1894) langes 1917.a ilmasõjas. Nii oli Tamme saatuseks koduväide kohaks olla: 1898. aastal tuli ainsale täisikka jõudnud Tamme peretütrele (samuti Mariale) koduväiks Kullapea Timofei Vah(t)er (s.1875). Kruntimisel oli 8,77-hektarine koht siiski Maria nimele kirjutatud.

Timmul ja Marel sündisid viis poega ja neli tütart. Vanemad pojad Andrei (s.1903) ja Nikolai (1915-2000) asusid hiljem Tallinna; kolm õde Raissa, Akilina ja Julia surid noorelt ning kolmest nooremast pojast kaks - Arseni (Enn) ja Eduard jäid viimasesse sõtta. 1920.a sündinud Hermann õppis Tartu ülikoolis arstiks ja elas hiljem Tartus. 1913.a sündinud Lidia sai Võlla asunduse Tammevälja Vassili (noorema) Paisti naiseks. Vassili jäi viimasesse sõtta; Lidia tuli sõja järel Tammele üksi jäänud ema Mariat aitama ja nüüdseks on koht tema tütre Mairi Paisti ning selle kasulapse valduses (Lidia ja Vasseli teine tütar Taivi elab Orissaares).

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu