Pisikese-Saadu

kaardile

juuni 1864


Perekonnanime ROIT, mis hiljem ROI'ks mugandus, said nii Võlla Mihkli (sel ajal Neo-Andruse) inimesed, kus Lolli Mihkli poeg Mihkel 18.s lõpupoole peremeheks oli kui ka Soondas peremeheks olnud (arvatava Lolli Mihkli poja) Lauri poja Aadu järglased Pärase vabadikena. Sellega seoses on oletatud, et Soondas olnud Laur ja Võllas peremeheks pandud Mihkel olid vennad ning kolmas vend oli Võlla Andrusel peremeheks pandud ÕIGEte esiisa Andrus.

Võlla küla loos räägitakse lähemalt sellest, kuidas Mihkel Andruse p. Roi (1805-61) enam Võlla Mihklil peremeheks ei jäänud ja tema teise abielu lesk Elena (sünd. Õunpu) lastega arvatavalt Lehtmetsas Kassallikal elas. Mihkli esimese abielu poeg Jaen/Ivan Roi (1837-1900) sai omale Hellamal Kullapea naabruses platsi, kuhu ta eluaseme rajas, mida esimestes Hellama koguduse-nimekirjades Pissukse Soadu'ks on nimetatud. Lisame, et sajandilõpu koguduse-nimekirjas oli Kassallikal veel kirjas Mihkel Roi teise abielu poeg Maksim Roi (s.1849, ristitud Matvei), kes 1872.a omast 19 aastat vanema Tusti Tooma sulase Jaagu tütre Kadriga abiellus ja sündisid ka poeg Ivan ning tütar Maria, kuid lapsed surid ja Maksim võis viimane Kassallika asukas olla. Teda peaks siiski eristama nimekaimust - Pärase vabadiku Ingli vallaspojast Maksim Roist, kes Hellamal Peedu latsikoha sai!

Ivan Roi oli 1861.a abiellunud Nõmmküla Insu Mardi tütre Ingliga (Vett) ja neil sündisid pojad Mihail, Andrei ja Ivan. Viimane suri 5-aastaselt; Andrei on 1886.a nekrutiks võetud ja temast ei ole rohkemat teada, aga esimene poeg Mihail (s.1863) abiellus sajandi lõpul Pädaste Vesiaa Kadriga (Ekaterina Mihaili t. Vokk) ja pere on 20.s algul Ussuuri välja rännanud. Nende pojast Andreist (sünd. Muhus 1896.a) on juttu Vladivostoki lähistel Linda külas elanud Vassili Kindeli mälestuses. Nimelt olla Roi Reiu seal revolutsiooni-järgsel ajal korealastega ühinenud, kes mõnda aega küla terroriseerisid.
Ivan Roi esimene naine suri 1870.a ja järgmisel aastal võttis ta teise Ingli Võikülast (Kepp; 1844-74). Temaga sündinud esimene tütar suri 2-nädalaselt ja 1874.a surnult sündinud kaksikute tütarde järel suri ka Ingel. Jaen/Ivan võttis samal aastal Rässast veel kolmanda Ingli - Elenaks salvitud Juri t. Üllisaar. Temaga sündisid tütar Ekaterina (1878) ja pojad Timofei ning Georgi. Timofei (s.1883) paistab olevat esimesse ilmasõtta jäänud, aga noorem vend Georgi Roi (s.1886) abiellus 1906.a Raissa Aleksei t. Saarväliga Leeskopa Rõtult; 1907.a sündisid tütar Adelaida ning 1911.a poeg Alfius Roi (1911-1975).

Juri (Georgi) oli nähtavasti Võlla mõisa jagamisel maad juurde soetanud, sest Väike-Saadu koht oli kruntimiste järel Hellamal suuruselt teine Madismetsa järel - 16,45 hektarit. 1959.a loenduslehel ongi Väike-Saadu koht, kus Alfei oma Lepiku Poalilt võetud naise Salmega (Salomonia Allik 1914-1983) kahekesi elasid, Võlla asunduse all kirja pandud.
Peale Alfei ja Salme surma loobus mandrile abiellunud Alfei õde Adelaida oma pärandiosast ja Väike-Saadule asus Salme õde, Eriku Alberti lesk Linda Saaremäel (s.1922).

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu