Kullapea latsikoht

kaardile

mai 1864


Võlla Sepa-Ansul peremeheks saanud Mart Vahteri vanem poeg Madis/Maksin Vahter jäi Sepa-Ansu peremeheks, aga kaks nooremat venda - Mihkel/Mihail Vahter (1840-1920) ja Juri/Georgi Vahter (1847-1901) asusid Hellama latsikohale, mis oli nii välja mõõdetud, et nad oma eluaseme üsna post-maantee äärde ehitasid. Noorema venna Juri pere sai hiljem tühjaks jäänud kogukonna kohtumajja asuda ja sellest tuleb edasises juttu; Mihkel oli 1863. aastal abiellunud Sepa-Ansu peretütre Eeduga (Sõrm) ja neile sündisid kolm poega ning kuus tütart.

Mihkli vanem poeg Timofei Vah(t)er (s.1875) läks 1898.a Tamme Feodor Palu tütrele Mariale koduväiks (perekonnanimi oli tal selleks ajaks kirikukirjades Vahterist Vaheriks muutunud!) ja jäi Tammel peremeheks. Mihkli teine poeg Andrei oli 3-kuuselt surnud ja Kullapeale jäi kolmas poeg Mihail Vahter (1887-1950), kes 1909.a võttis Kuke Ivani tütre Elena Kase naiseks ning sündisid pojad Nikolai, Feodor, Arseni ja Eduard.

Vallalisena jäi Kullapeale vana Mihkli tütar Juliania (s.1878) ja hiljem tuli koju tagasi ka tema leseks jäänud vanem õde Maria (s.1869; abielus Saksakulm). Mihkli vanem poeg Nikolai suri lapsena; Feodor ja Arseni jäid viimase sõja ohvriteks (Feodori pere elas hiljem Tallinnas) ning esialgu jäi koju noorem poeg Eduard.
8,55-hektarine Kullapea koht oli kruntimisandmetes Mihail Vaheri nimel (õige olnuks kirjutada Vahter!). Peaks lisama, et Mihkli noorema venna Juri kolmest pojast kaks surid väikestena ja ainus täisikka jõudnud poeg Ivan (s.1889) läks 1920.a Oina Tänavasuule koduväiks.
1959. aastaks olid Kullapeale jäänud 71-aastane Mihkli lesk Elena, 82-aastane Mihkli õde Juuli (Juliania) ja Mihkli poeg Eduard (s.1926). Temagi asus hiljem Tallinna. Nüüdseks on koht Feodori tütre Riina ja poja Olari ning Eduardi laste suvekoduks.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu