16. latsikoht Risti

kaardile

märts 1864


Võlla Mardil peremeheks pandud Tölbi Mihkli noorima poja Jaen/Ivan Vahteri (1825-68) pere oli juba esimeses koguduse-nimekirjas (1868-79) Ristile märgitud ja võimalik, et noorelt surnud Jaen ise omale siia vabadikukoha oli rajanud. Lesk ja lapsed said nähtavasti Hellama mõisalt platsi, kus Jaanist jäänud ainus poeg Andrei Vahter (1862-1931) võis juba teismelisena hakata "oma risti ja viletsust" kandma (sellega ei taha me väita, nagu oleks koht just sellest oma nime saanud - nime tegelik päritolu lihtsalt ei ole teada!).

Andrei abiellus 1887.a Lõetsa Jaani Kadriga (Pallasma) ja neile sündisid neli tütart ja kolm poega. Nagu ikka, suri osa lapsi väiksena; Kristina ja Ekaterina said mehele, aga pojad Vassili (s.1894) ja Ivan (s.1897) on vist esimese ilmasõja ohvrid. Kadri suri suhteliselt noorelt 1912.a ja järgmisel aastal võttis Andrei veel teise naise - Võiküla Smuulide viimase esindaja Mihkli tütre Maria, kellega 1914.a veel poeg Andrei sündis. Viimases koguduse-nimekirjas ongi Ristile jäänud vana Reiu lesk Maria poja Andreiga, kes on enne sõda Serafima Timofei tütrega abiellunud ja neil oli ka aastaselt surnud tütar Erna.

Kruntimis-andmetes oli 8,66-hektarine Risti maaüksus Vaher Maria nimel, aga siin on järjekordselt Vahterist Vaher saanud - tegemist peab kindlasti olema Andrei 2. abuelu lese Mariaga, sündinud S(ch)muul. Nüüdseks on koht tühi, aga maja seisab seni veel püst

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu