Kesküla latsikoht

kaardile

1864

Kuna 12. platsist oli juba Kukega seoses juttu, saame asuda põllutaguste keskele jääva 13. platsi juurde. 1860-tel lõppes Võlla Lõpel (Ennu-Jaagu) Kiikerite "valitsemisaeg": ainus pärimis-õiguslik perepoeg Tähve oli isa Jaani varase surma järel alles noor peremeheks saama ja peremeheks pandi Mardi Tähve Vahter. Tähve/Timofei Jaani p. Kiiker (1841-77) paistab olevat Võlla Lolli naabrusse omale vabadikukoha rajanud (sellest on Võlla loos juttu), aga enne surma sai Hellama mõisast platsi nr.13.

Tähvel olid Nautse Pärdi Eeduga (Sonn) viis poega, kelledest kaks nooremat surid väikestena, aga kolm jõudsid abieluni. Esimene poeg Andrei Kiiker (1866-1920) abiellus 1902. aastal Võlla Mardi Mihkli türe Elenaga (Vahter) ja neil sündisid ainult kaks poega. Esimese poja Andrei Kiiker noorema (s.1905) nimel oli kruntimisandmetes 9,49-hektarine Kesküla maa-üksus; teine poeg Feodor (1912-18) suri lapsena.
Vana Tähve teine poeg Timofei Kiiker (s.1870) oli kroonuteenistuse järel kuskilt ühe Liisa-nimelise naise (Elisaveta Mihkli t. Mink) võtnud, kellega tal ka 1903.a tütar Maria sündis ja nemadki olid ilmasõja-järgses kogudusenimekirjas Keskülale märgitud. Kolmas vana Tähve poeg Mihail (s.1872) abiellus sajandivahetuse paiku Või Aadu Juri tütre Mariaga ja asus Oina ning Raegma vahelisele vanale Soovälja metsavahi-kohale, millest nende küladega seoses lähemalt räägitakse.
Enne viimast sõda olid Keskülale jäänud vana Andrei lesk Elena poja Andreiga, kes Lehtmetsast oli ka naise võtnud - Julia Matvei t. Tomsoni, aga lapsi neil koguduse-nimekirjas ei märgita. Nemad kolmekesi olid Kesküla elanikeks veel 1959.a rahvaloenduse lehel. Koht jäi nende kasutütrele Helvele (abielus Õismaa) suvekoduks.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu