Tihuse latsikoht

kaardile

1866


18.s lõpul toodi Raegma Aadult inimesed Võlla Nõmmele ja Sepale. Esimesed said hiljem perekonnanime KUMPAS ja teised MÖLDER. Nii tuleks Võlla Möldereid eristada Vahtraste Peetri-Jaagu Mölderitest (kolmas "sort" olid veel Pädastes sama perekonnanime saanud Mõisaküla Siljavälja hiidlasest väimehe Hansu üks järglasliin) ja Võlla Mölderid olid pigem Kumpaste kauged sugulased.

19.s keskel asusid Sepa Mihkli nooremad pojad Mihkel ja Tähve Võlla Lollile; Mihkli poeg Madis jäi seal peremeheks, aga noorem vend Tähve Mölder (s.1810) on vanas eas omale Hellamal latsikoha saanud, mille Tähve ainus poeg Andrus/Andrei Mölder (1840-1918) välja ehitas. Küllap ka kohanimi Tähve nimest (või selle slaavi variandist Tihonist) pärineb.

Andrusel oli Pärase Poali Kadriga kolm poega ja neli tütart, aga poegadest kasvas üles ainult Maksim Mölder (s.1870), kes 1896.a abiellus Lalli Tähvena Maria Kipperiga. Neil sündisid kolm poega ja viis tütart. Esimene poeg Andrei Mölder (s.1897) võttis omakorda Lalli Tähvenalt naise - Elena Nikolai t. Kipperi, kelle vana-vanaisa ja Andrei emapoolne vanaisa (Mare isa) olid vennad! Maksimi teine poeg Mihail Mölder (s.1898) võeti Lõetsa Saarele kasupojaks ja jäi Saare peremeheks, millest Lõetsa loos räägitakse. Kolmas poeg ja noorim Maksimi lastest - 1915.a sündinud Antoni paistab olevat Muhust ja vist Eestistki välja läinud.

Kruntimisel oli 9,14-hektarine Tihuse koht veel Maksimi nimel. 1959.a olid Tihusele jäänud Maksimi nooremad tütred Maria ja Akilina; Andrei pere läks viimase sõja ajal, kui Lalli Tähvena pere sõja jalust oli Venemaale evakueerunud, Lallile ja sinna nad jäidki. Maksimi vanem tütar Elena (s.1901) sai Pärase Lepikule mehele ja kui Tihuse tühjaks jäi, asus Tihusele Leena tütrepoeg Martin Kivisoo (1945), kes siin nüüd hobuseid kasvatab ja ratsa- ning turismitalu peab.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu