Rehe latsikoht

kaardile

1865


Pärase Matsi Ingli vallaspoeg Jaak Läheb (1814-89) paistab kõigepealt Pärase karjamaal (külast põhja pool põldude taga) omale Vihukse vabadikukoha rajanud, kust ta hiljem Oina külla asus (siin kandis tema vabadikukoht samuti Veokse või Vihukse nime). Vanas eas on ta Hellamal platsi omandanud ja koos oma vanema täisikka jõudnud poja Madisega endise mõisa rehe kohale eluaseme rajanud. Ühtekokku oli Jaagul kahe naisega kuus poega ja neli tütart, aga abieluni jõudsid poegadest vaid Madis ja Joann-Ivan; viimane jäi oma perega Oinale.

Madis/Matvei Läheb (1838-87) abiellus 1871. aastal Kallaste Mihkli-Aadu Mardi tütre Kadriga (Tee) ning neil oli 4 poega ja ainus tütar Julia, kes Vassili Tuka esimeseks naiseks sai, kuid noorelt suri. Madise ja Kadri kolm poega surid päris imikueas ja ainsana kasvas üles Vassili Läheb (1880-1930). Ta võttis sajandivahetusel Kansi Käsprilt Raissa Saksakulmu naiseks ja koguduse-nimekirjas on nende kaks poega ning kolm tütart (noorim tütar Raissa suri lapsena).

Kruntimisel läks 9,23-hektarine Rehe koht Vassili esimese poja Andrei Lähebi (s.1901) nimele. Teise venna Vassili (s.1904) leiame represseeritute nimekirjast (arreteeriti 29.09.1948 Haapsalus ja mõisteti 25 aaastat; suri ilmselt Mordva laagris). Vana Vasseli tütred läksid kodust välja (1912.a sündinud Salme asus Tallinna).
Andrei võttis 1932.a Saaremaalt Anastasia Mihaili tütre naiseks, kellega 9 last sündisid. Ka tema vanemad lapsed läksid viimase sõja järel kodust välja; 1959.a olid peale Reiu ja Siia ning Reiu 78-aastase ema Raissa koju jäänud kolm nooremat last Õie, Urve ja Rein. Nüüdseks on Rehe perepea Urve poeg Toomas Kivistik.

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu