9. latsikoht Mäe

kaardile

1865


Pärase Poali sulase ja 19.s keskel Jaanil peremeheks saanud Mihkel Hobustkoppeli teine poeg Mihkel/Mihail Hobustkoppel (1840-1907) omandas ühe kahest endise mõisa rehe lähedal välja antud platsist, mis Mäe nime sai. Mihkel oli 1867.a Raegma Mardilt naise võtnud, kellega tal kaks poega ja kaks tütart sündisid. 1920-ndatel elasid vennad Timofei ja Mihail (noorem) Hobustkoppelid oma peredega Mäel.

Timmul oli kolm poega ja neli tütart, aga nende edasine käekäik jääb suuresti teadmata - viimases kogudusenimekirjas on Mäel juba Timmu vanemale tütrele Elenale Lepikult koduväiks tulnud Korista-Jaani Matvei (Madis Tõnu p.) Saare pere ja Elena nimel oli ka 9,25-hektarine Mäe koht. Olgu siiski loetletud ka Timmu nooremad lapsed, kes (kõik või osaliselt) on Hiiumaale asunud: Vassili (1902), Irina (1905), Julia (1911), Joosep (1914), Ksenia (1918) ja Robert (1923).
Timmu noorem vend Mihail Hobustkoppel (s.1874) asus Järvele (Rässa ja Võiküla vahel). Tema kolm poega (Nikolai, Georgi ja Peeter) paistavad olevat noorelt surnud, sest viimases nimekirjas oli leseks jäänud Mihkel oma tütre Lidiaga Järvel kahekesi ja teadaolevalt võttis ta kasupojaks Või Panga Konstantin Pärteli, kellest Võiküla loos on lähemalt juttu.
Koduväi Matvei Saar on maad juurde soetanud ja 1939.a talundilehe järgi oli Mäe juba väiketalu mõõtu - 16,2 hektarit, millest 4,9 ha oli põldu. 1959.a olid Mäe elanikeks Matvei ja Elena Saared poja Platoni ja minija Õiega (sünd. Aav Kuivastust). Viimaste pere elab Mäel tänini.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu