Tuka (Vanatoa) 8. latsikoht

kaardile

1864


Pärase loos räägitakse lähemalt keerulistest peremeeste vahetustest 18./19. sajandivahetusel Pärase Jaanil ja Peetril ning nendega seotud Tukkade perekonnaloo algusest.

Märgime vaid, et perekonnanime TUKK said kunagi Lehtmetsa koduväiks läinud Viiraküla Peedu Toomase poja Jaani järglased, kes Hellama ja Võlla mõisade vaheliste "hingede" vahetusega hiljem Pärasele toodi.

Jaani poeg Andrus oli Hellama mõisa metsavahiks ja teda võib arvata esimese Alvandi metsavahikoha rajajaks Pärasel, aga Andruse poeg Andrus/Aleksander Tukk (1829-1908) on omale hiljem mõisast jagatud 8. platsi saanud. Et 19.s teise poole kirikukirjades Aleksandri elupaika Vanatoaks nimetatakse, siis jääb mõneti ebaselgeks, kas ja millal siia Hellama ja Võlla mõisade piirile esimene eluase oli rajatud ning kellele see võis kuuluda?

Aleksander võttis 1854. aastal Igakülast Rõõt (Irina) Akka naiseks ja neile sündisid kolm poega ning kuus tütart. Enamus lapsi surid väikestena; poistest jõudis täisikka vaid Vassili Tukk (1874-1926). Ta abiellus Rehe Julia Lähebiga (Oina Veoksel sündinud) ja 1900.a sündis poeg Aleksander, kes kogudusekirjas on märgitud 1919.a sõjaväljal langenuks. Julia suri 1902.a märtsis ja Vassili võttis teiseks naiseks Kristina Maksimi t. Räime, kellega sündisid kaks poega ja viis tütart. Vanem poeg Timofei (1903-29) suri noorelt vallalisena ja Tukale jäi noorem poeg Mihail Tukk (s.1909).
Kruntimis-andmetes oli 9,01-hektarise Tuka maaüksuse omanikeks märgitud Vassili Tuka pärijad, aga ilmselt seda kruntimiste käigus ei tükeldatud. 1959. aastal olid Tukale kahekesi jäänud Mihkli lesk Raissa Timofei tütar (sünd. Kesküla) oma tütre Liljaga (Mihkli ainus poeg Heino suri 1934.a imikuna). Kaua aega elas Tukal üksi veel Mihkli ja Raissa tütar Lilja, aga nüüdseks on koht tühjana Lilja poolvenna - Viiraküla Juril üles kasvanud Raissa vallaspoja Endel Kesküla poja Erkki Kesküla valduses.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu