Kuke latsikoht

kaardile

1863


4. platsi sai enne surma Oina Juri sulane Andrus Kask (1805-75; rendileping 1874. aastast). Arvestades kohanimede pikaealisust, võib spekuleerida, et koht ehk oma nime isegi rootsiaegse Kuke Otto järglastelt on saanud, kes siin 1645.a koos Weddeme Niggo'ga kunagi ühiselt koormisi kandis!

Andrusel oli Mõegaküla Mardi Marega (Kodu) neli poega ja kolm tütart. Kolm poega jõudsid ka täisikka (noorim poeg Aleksei suri 7-aastaselt), aga vanem poeg Juri/Georgi Kask (1834-96) jäi vallaliseks. Teine vend Mihkel/Mihail Kask (1840-88) suri keskeas ja tema kaks tütart väikestena; 1880.a sündinud Andrei Kask on hiljem emaga Oinale tagasi läinud (tühjaks jäänud Vihukse vabadikukohale).

Vennad ostsid üsna varsti (1884.a) 10-tiinuse koha välja ja peremeheks jäi kolmas vend Jaen/Ivan Kask (s.1845), kes 1872.a abiellus Võlla Nõmme Mare Kumpasega ja neil sündisid seitse poega ning neli tütart. Neli poega surid lapseeas; esimene poeg Andrei Kask ehitas hiljem Kasevälja koha ja noorem vend Ivan Kask (s.1883) jäi Kukele. Vana Ivani kolmas täisikka jõudnud poeg Mihail (s.1890) on viimati ilmasõja-järgses koguduse-nimekirjas vallalisena kirjas, aga tema juurde tehtud pliiatsi-märkus on seni välja lugemata!

Kuke "noor" Ivan abiellus Pädastest Vahtraste Tähvenale asunud Ivan Kõrtsmiku tütre Mariaga ja Hellamal on kirjas nende kolm poega Feodor (s.1911), Nikolai (s.1914) ja Mihail (s.1922) ning noorelt surnud tütar Evgenia (1919-33). Kui vanem vend Andrus pidas Kukel sepa ametit, siis Ivan käis Vahtraste meestega kala püüdmas ja on ka mõrramees olnud. Ivani vanemad pojad mobiliseeriti Punaarmeesse, noorema võtsid sakslased, aga kõigi nende lähem saatus on teadmata.
Kruntimisel Ivan Kase nimel olnud Kuke maaüksus (Lit.IV) oli 9,53 hektarit. 1959.a rahvaloenduse ajal olid Kukele jäänud 75-aastane Ivan oma 69-aastase naise Mariaga ja korteriliseks oli neil Kirguvalla Saadu Vaike Tuulik. Ivan oli peale vennapoja Kaseväljale asumist veel Kukele uue maja ehitanud, aga lõpuks jäi Mare sinna üksi ja teda tuli hooldama Mare õetütar, Päelda Saadu Vaike (s.1932; Läks, abielus Soo). Nüüdseks on Kuke jäänud Saadu Vaike tütarde suvekoduks.

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu