Tüükri latsikoht

kaardile

1862


Tüükri kohanimi on üllatavalt vana - see on Hellamale jõudnud Pärase ja Lõetsa vahelt, kus siiani Vana-Tüükri aeda teatakse ja kus Pärase Poalil omal ajal peremeheks pandud Pauli (Pawel) poeg Andrus rabavahiks oli.

Meenutame, et Poali katkujärgne peremees oli Hellama kupja Tölbi Aadu poeg ja tema rabavahiks olnud poja Andruse poeg Mats Hobustkoppel (1815-1911) on nähtavasti juba 19.s esimesel poolel omale vastu Hellama mõisa maid vabadikukoha rajanud ning sellele soo-servast ka Tüükri nime kaasa toonud. Enamgi veel: nimel tundub olevat seos 1570.a Hellama vakuse lakoonilise talunimega Deucker ja küllap samast tuleneb ka Lehtmetsas saadud perekonnanimi TÜÜKER, aga kuigi selgelt neid omavahel seostada ei ole seni õnnestunud. Märgime vaid, et rootsiajal oli Lehtmetsa küla all peremees Dücker (ka Tuicker) Mihkel ja 18.s adrarevisjonides esines Lehtmetsas Tuckri Adam'a nimega arvestusüksus, aga ei ole teada, et seda "sorti" rootsiaegseid inimesi oleks katku üle elanud!

Muidugi ei tea me täpselt, kas Matsi rajatud vabadikukoht just praeguse Tüükri kohal asus, aga kui kolmandast Hellama koguduse-nimekirjast välja loetud Matsi surmaaeg tõele vastab, siis jäi tal vaid 4 aastat sajast puudu ja ta jõudis ise siinsamas ka latsikoha peremees olla! Matsil oli Mõegakülast võetud Ristega (Raegma juurtega) kaks poega ja neli tütart. Noorem poeg Georgi suri paari-aastaselt, aga Aleksei Hobustkoppel (1859-1924) abiellus 1882.a Koknsi Mihkli tütre Elena Hopiga ja pidas isa latsikohta edasi. Nende lapsed surid väikestena (esimene poeg sündis surnuna) ja 1896.a suri ka Elena. Samal aastal võttis Aleksei Mäla Pärdi-Mihkli Tähve tütre Elena Vaga teiseks naiseks ja järgmisel aastal sündis poeg Mihail Hobustkoppel (1897-1949), kelle nimel olid kruntimis-andmetes nii kunagine 0,44-hektarine vabadikukoht (Lit.14; Tüükri) kui 9,84-hektarine latsikoht (Lit.III), mis millegipärast Tõukriks on nimetatud!

Mihail abiellus 1922.a kauge sugulase - Akilina Mihaili t. Hobustkoppeliga Pärase Lepikult ja neile sündis kolm tütart ning kaks poega. Esimene tütar suri lapsena; Meeri ja Astrid ning poeg Bernhard läksid kodust välja. 1959. aastaks oli Tüükrile jäänud Mihkli lesk oma noorema poja Alekseiga (1933-1989; Aleks), kes samuti Tallinna asus, kuid hiljem (perest lahutatuna) Tüükrile tagasi tuli. Pensionieas tuli Tallinnast koju ka Bernhard (1927-2003) ja peale vendade surma asus Tüükrile vanem õde Meeri (s.1925), kes vahepeal oli jõudnud edasises jutuks tuleva Mäe kohal omale maja lasta ehitada (viimane seisab nüüd tühjana).

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu