Konksi latsikoht

kaardile

1861

Oinaaru riigimetsa metsavahi - Oina Matsi (Keleme) Aadu ainus poeg Mihkel/Mihail Hopp (1832-73) pidas isa Aadu järel Konksil (Rässa ja Oina vahel) metsavahiametit, aga võimaluse avanedes otsustas omale Hellamal latsikoha soetada ja sai teise platsi omanikuks.

Mihklil oli Viiraküla Poali-Andruse sulase, Rootsivere juurtega Aadu Leeme tütre Kadriga kaks poega ja viis tütart. Noorem poeg Aleksei suri aastaselt; Ivan Hopp (s.1856) pidas küll veel mõne aja metsavahi-ametit, aga elamise ehitas isa platsile kõster Kannu kõrval. Ta võttis 1884.a Raegma Aadu Kadri (Ekaterina Siig) naiseks ja nende neljast lapsest kasvasid üles tütar Elena (s.1885) ning poeg Andrei Hopp (s.1889). Viimane abiellus 1923.a Laudsauna Ivani tütre Elena Mölderiga ja neil jõudis enne viimast sõda 9 last sündida (poeg Augustin oli Leenal enne abiellumist). Laudsauna oli selleks ajaks kadunud vabadikukoht Rässa ja Võiküla vahel, mis Järve patareide ehitusele "jalgu jäi". Laudsauna Ivan oli Vahtraste Peetri-Jaagu juurtega Simiste Valka-Lepiku peremehe Jaen Mölderi pojapoeg ja seega oli Andrei naine Vahtraste, mitte Võlla Mölderite "liinist".
Andrei suur pere asus hiljem koolimaja sauna, mida viimasel ajal ka Opiks on nimetatud. Kruntimis-andmetes oli 9,53-hektarine Konksi maaüksus Andrei vanema õe Elena nimel. Talle tuli 1930.a Mõegakülast koduväiks Vassili Maas (s.1872), aga lapsi neil ei olnud. 1959. aastaks oli 74-aastane Leena Konksile üksi jäänud ja seltsiliseks oli tal paar aastat noorem Maria Mihaili t. Mölder Kessest. Hiljem omandas koha Vahtraste Uustalu (Kesküla) Vassili poeg Albert Maltis, kelle valduses see on tänini.

Opi
Keegi vist enam ei mäleta, kas vallamaja taha (Mesipuu pool) oli saun ehitatud vallamaja ehitamise ajal 1892.a või millalgi hiljem. 20. sajandil arvati seda koolimaja saunaks ja sinna asus kooliteenijana töötanud Konksi Elena Hopp oma lastega. Elena abielu-eelne poeg Augustin (1921-35) suri teismelisena, abielust 1923.a sündinud Andrei asus hiljem endise Võlla mõisa südames Aia kohale, millest hiljem eraldi juttu tuleb (ehitas kolhoosi keskus-asulas ka uue maja); kaks vanemat tütart Anastasia ja Leida läksid täisikka jõudes Virtsu ning kolmas õde Vaike sai Kuivastu Juurikale mehele. 1959.a loenduslehel on 62-aastane Elena oma kahe pojaga (1930.a sündinud Endel ja 1932.a sündinud Heiki) märgitud koolimajas elavat, aga ju see peab ikka sedasama kooli sauna ehk Opit märkima; kaks nooremat poega (Heinu ja Lembit) ning noorim tütar Leeni (s.1939) on sel ajal kodust väljas olnud (Lembit oma naise Helju ja kasutütrega on Koplil kirjas). Hakkamata siinkohal nooremate laste käekäiku jälgima, märgime vaid, et nüüdseks on Opile tulnud noorima tütre Leeni tütar Grete Reeman oma lastega.

 

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu