Mõisade aeg

kaardile

1650

17.s teisel poolel rajati muistse Urrika vakuküla kohale sisuliselt Rootsi riigile kuuluv ametimõis ja sellele hakkasid tegu tegema ka nimetatud 12 Hellama adra-talumeest.

Vaadeldud 1674.a aktis oli juba Tamse mõisa järel kirja pandud Ampt Magnusdahl ja selle esimest vakupiirkonda nimetati veel Wacke Urrakas, kuid sellenimelist küla enam ei ole. Urrika vakusesse kuulusid sel ajal (nende esinemisjärjekorras) Mõegaküla, Hellama, Pärase, Lehtmetsa ja Võlla külad.

Teiseks mõisa vakupiirkonnaks oli Kuivastu vakus Kuivastu, Võiküla, Simiste ja Rässa küladega ning tervelt 19 hajatalu, millede hulgas olid Tusti, Oina, Rässa-Obuku ja Luiskama talud ning veel osa Raegma ning Raegmast põhja poole jäävaid kunagisi Kansi mõisa talusid.

Rootsiaja lõpul rajati Muhus veel neljas riigimõis Nurme põlisküla kohal endise Nurme vakupiirkonna baasil ja miskipärast on peetud vajalikuks seda "tugevdada" mitmete Võlla mõisa küladega (lisaks sai Nurme mõis veel Tamse mõisalt Paenase ja Päelda külad). Nii on ka Hellama küla Nurme mõisale arvatud (peale selle Võlla mõisalt veel Oina, Simiste ja Rässa külad). Seda kinnitab tõsisasi, et katku-järgsetes adramaa-revisjonides on kuni 1744. aastani 12 Hellama arvestustalu (NB! just niisama palju, kui neid oli 1674.a üleandmis-aktis) rubriigis Nurmische Bauren Päelda ja Rässa külade vahel kirja pandud. Selle juures on Magnusdahlsche Bauren'ite ossa ainsana Hellamast jäänud söötis Willeme Michel'i pooleadrane arvestusüksus, mis 1750-ks aastaks on jälgi jätmata kadunud.

Allikas: Kallaste Kopli Ülo Rehepapp (november, 2006). Täiendatud Edgar Grünbergi andmetega (jaanuar, 2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • kool
  • maja
  • mõis
  • puu