Venelaste retk Liivimaale

kaardile

1218

Novgorodis oli vahepeal uueks vürstiks saanud vaid aasta valitsenud vürst Svjatoslavi vend, endine Pihkva vürst Vsevolod Mstislavitš-Borissovitš. Koos Pihkva Vladimiriga kogus ta nüüd väe kokku, et Eestisse minna. Kuna eelmisel aastal polnud Vene vägi Eestisse tulnud ja eestlased olid Madisepäeva lahingu kaotanud, oli venelastel eestlasi raskem kaasa tõmmata ja märkimisväärset eestlaste väge kokku ei saadud. Samal ajal oli sakslaste vägi teel Põhja-Eestisse, kus plaaniti rünnata Rävalat. Henriku kroonika järgi said sakslased venelaste väe tulekust teada viimasel hetkel, kui oldi juba Viljandi lähedusse jõutud. Selle teate peale pöördus vägi ümber ja hakkas Ugandi suunas liikuma. Venelased ületasid sel ajal juba Väikest Emajõge.

Kokkupõrge toimus Sakala pool Väikest Emajõge, Tõrva kandis, väikese jõe ääres, mis tõenäoliselt oli Õhne jõgi. Kroonika järgi põgenenud liivlased ja lätlased venelaste suurt hulka nähes kohe minema ja kohale jäänud rüütlivägi pannud venelaste edasiliikumise seisma. Sakslased taandusid seejärel siiski Riiga ja Vene vägi sai takistamatult edasi liikuda.

Venelased liikusid Sakala kaguosa kaudu Lätti, põletasid Ümeral kiriku, piirasid latgalite Urele ehk Unguri linnust, tungisid Roopa (läti Straupe) kirikumõisa, rüüstasid Idumeas, põrkasid sakslastega kokku Toreida lähedal Immekülas (läti Inciems) ja piirasid koos eestlastega võndlaste Võnnu (läti Cēsis) Pähklimäe (läti Riekstu kalns) linnust. Kõik see ei toonud aga mingit erilist tulemust ja venelased suundusid läbi Trikāta piirkonna ja Ugandi koduteele.

Novgorodi ja Pihkva retk oli üldiselt ebaõnnestunud. Eestlastega ei suudetud piisavalt kontakti luua, Riiast jäädi kaugele ning ühtki linnust ei vallutatud. Lisaks kõigele olid leedulased käinud vahepeal Pihkvat rüüstamas. Sakslaste olukord muutus kindlamaks, sest uut suurt sõjakäiku polnud nüüd Venemaalt lähiajal oodata.

pildil: Võnnu Pähklimägi

 

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227. Olion: Tallinn 1990

http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=1824677&size=l


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • sild