Otepää piiramine

kaardile

märts 1217

Sakslaste ja ugalaste sõjakäigu järel Venemaale sai Pihkvale ja Novgorodile selgeks saksa ristisõdijate ohtlikkus. Sakslaste vastase tegevuse eestvedajaks sai Pihkva vürst Vladimir, kes vedas kaasa ka Novgorodi väe.

Novgorodi enda vürst Mstislav Uljas oli hakanud tegelema oma huvidega lõuna pool ja sisuliselt enam Novgorodi asjadesse ei sekkunud. Liitlasi sakslaste vastu otsiti eestlaste seast. Kõigepealt sõlmiti liidusuhted saarlastega. Liitlasteks said ka harjulased ja sakalased, kes juba ristitutena said sakslaste silmis erilisteks truudusemurdjateks. Koos mindi 1217. aastal suure väega piirama sakslaste tähtsaimat tugipunkti Eestis, Otepää linnust Ugandis. Linnus oli tugevalt kindlustatud ning piiramine kestis 17 päeva.

Vahepeal Riiast tulnud abivägi sakslastele pidi piirajatega lahingut pidama ning sai vaid suurte kaotustega linnusesse sisse. Linnuses oli olukord juba üpris troostitu ning kolm päeva pärast abiväe saabumist asuti läbirääkimistele. Sõlmitud rahulepingu järgi olid sakslased sunnitud lahkuma nii Otepäält kui mujalt Eestist. See oli sakslaste suurim kaotus senises sõjas. Piiskop Albert saatis nende sündmuste järel saadikud Sakalasse ja Novgorodi, et rahu kinnitada, aga nii venelased kui eestlased olid nüüd huvitatud saavutatud edu edasiarendamisest ja Alberti palved lükati tagasi. Läti Henrik nimetas, et eestlased ja venelased olid „täis kõrkuse ülespuhutust ja ühtlasi ülearu ülbed oma uhkuses." Venelased ja eriti eestlased hakkasid tõepoolest oma võimeid üle hindama. Piiskop Albert sõitis aga kaheks aastaks Saksamaale uusi ristisõdijaid koguma ja kasulikke diplomaatilisi lepinguid sõlmima.

pildil: piiskop Albert Riia 800 aasta juubeli mündil

 

Allikad: Ain Mäesalu, Tõnis Lukas, Mati Laur, Tõnu Tannberg. Eesti ajalugu I. Avita: Tallinn 1995;

Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227. Olion: Tallinn 1990

http://upload.wikimedia.org


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • sild