Mstislav Ulja retk ja Pihkva rüüstamine

kaardile

1212

Novgorodi vürst Mstislav Uljas tuli 1212. aastal taas Eestisse ja suundus Järvamaale. Läti Henriku järgi olevat ta otsinud sakslasi. Neid mitte leides läks vürst edasi Harjumaale ja hakkas piirama eestlaste Varbola linnust. Kaitsjad alistusid mõne päeva pärast ja ostsid end 700 marga hõbeda eest end piiramisest lahti.

Samal ajal olid eestlased Lembituga eesotsas käinud aga Pihkvas rüüstamas. Eestlased põgenesid saagiga ja Mstislav leidis naastes eest räsitud linna.

Eestlaste ja venelaste suhted olid muistse vabadusvõitluse alguses pingelised, kuigi üpris sarnased sellega, mis nad ennegi olid olnud. Siiski kaldusid venelased esialgu pigem sakslastega koostööd tegema. Kuid kui sakslaste edu Eestis hakkas kasvama ning eriti pärast sakslaste suurt retke 1212. aasta jaanuaris, kus jõuti välja Järvamaale, hakkas venelaste poliitika muutuma. Pihkvas vahetati välja senine saksasõbralik vürst Vladimir, kes oli piiskop Alberti vennanaise isa ja asendati ta Kiievi vürst Mstislav-Boriss Romanovitš Vana poja Vsevolod Mstislavitš-Borrissovitšiga. Mstislav Ulja 1212. aasta retkel osales ka Pihkva vürst Vsevolod ning Toropetsi vürst David Mstislavitš. Selle suurema väe eesmärgiks olevat just olnud sakslastele vastulöök anda, et neid Eestis tõkestada, samal ajal aga ka eestlasi nõrgestades.

pildil: Varbola Jaanilinna väravad


Allikad: Ain Mäesalu, Tõnis Lukas, Mati Laur, Tõnu Tannberg. Eesti ajalugu I. Avita: Tallinn 1995;

Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227. Olion: Tallinn 1990

http://3.bp.blogspot.com/_BUOfb41iQhA/SH4gL-7r4_I/AAAAAAAAAeo/AfXbWc29kfw/s400/Tuur%2B24.%2BVarbola%2Blinnus.JPG


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • sild