Jägala-Raasiku

kaardile

1920

Aastatel 1914 - 1941 tegutses Jägala-Joal A/S "Põhja Paberi ja Puupapi Vabrik" koos hüdroelektrijaamaga, mille teenindamiseks ehitati 1914.a. Raasikult algav 12 km pikkune kitsarööpmeline raudtee.

Täienduseks vabriku elektrijaamale rajati aastatel 1922-24 Jägala jõe suudmesse Linnamäe hej. turbiinide võimsusega 1500 hj, mille juurde suundus puupapivabriku juurest raudteeharu.

Puupapivabriku õhkisid taganevad vene väed 1941.a., Linnamäe hej. hooned hävisid samuti viimases sõjas. Raudteed kasutati kohalike elanike sõnul 1940.aastate lõpuni. Kuid Jägala sillal ja siin-seal metsavahelistel lõikudel olevat rööpaid nähtud veel isegi 1967.a.

Kogu kompleksist on tänaseni säilinud vabrikutööliste barakid mida kasutatakse kortermajadena, papivabriku elektrijaama hoone ja osaliselt ka veevarustussüsteem ning Linnamäe hej. pais. Paisul asunud elektrijaam on tänaseks taastatud ning toodab jälle elektrit.

Vaade Jägala puupapivabriku hüdroelektrijaamale. Hooned on tänaseni säilinud.

Vaade Jägala puupapivabriku hüdroelektrijaamale 20.sajandi alguses.

Raudtee lõppes elektrijaama kõrvale jõe kohale ehitatud sillal, millel on tänaseni säilinud ca 10 m pikkune lõik raudteed. Sild õhiti 1941.a. Pildil on tähistatud: A – tupikurauad ja B – murdunud rööpaots. Foto H.Muda, aprill 2001

Raasiku suunas sõitev rong Jägala jõe sillal. Ülemine foto on tehtud 23. juunil 1930.a., alumine ilmselt samuti 1930.aastatel. Sild täitis ühtlasi ka paisu ülesannet ning selle juurest sai alguse puupapivabriku hüdroelektrijaama veevarustuskanal.

Sama sild tänapäeval. Foto H.Muda, aprill 2001

Linnamäe hüdroelektrijaama pais ja hooned enne purustamist.

Linnamäe hüdroelektrijaama purustatud pais ja lüüsid juulis 2001. Tänaseks on pais ja elektrijaam taastatud. Foto H.Muda, 2001.

 

Allikad: http://www.hansaco.ee/raudtee


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • rong