Kuningas Magnus Erikssoni külaskäik Liivimaale

kaardile

november 1350

Aastatel 1319-1363 Rootsit valitsenud kuningas Magnus (IV) Eriksson ajas väga aktiivset idapoliitikat, püüdes riigi valduseid Novgorodi arvelt kasvatada. Ent tema Venemaa vastu suunatud sõjaretked lõppesid läbikukkumisega ja seetõttu otsustas Magnus taotleda abi Liivimaalt. Et saada oma poliitikale tuge, siirdus ta isiklikult Liivimaale. 1350. aasta lõpus oli ta Tallinnas, reisides seejärel Tartusse ning 1351. aasta veebruariks Riiga. Kuningas püüdis kohalikke valitsejaid mõjutada oma idapoliitikat toetama, kuid liivimaalased, sealhulgas Riia peapiiskop Vromold, suhtusid tema poliitikasse väga jahedalt.

1351. aasta märtsis siirdus kuningas Magnus koos oma abikaasa Blankaga Haapsallu. Seal veetis ta terve kuu, andes selle vältel Padise kloostrile laialdasi kuninglikke privileege. Ilmselt oli tema pikem viibimine Lääne-Eestis seotud ka rootslaste kolonisatsiooniga Eesti rannikul, mis just 14. sajandil oli intensiivne; vaid kuus aastat enne kuninga külaskäiku olid rootsi talupojad omandanud maad Suur-Pakri saarel.

Padise kloostri ning Rootsi kuningannaga on seotud ka üks legend. Kuninganna Blanka olevat olnus nimelt väga võimukas naine ning soovinud ka Padise kloostrit külastada. Kuid naistel polevat olnud lubatud üle kloostriukse läve astuda. Seetõttu olevat asi lahendatud aga sel viisil, et kuninganna, kelle kloostrisse tulekut vältida ei saanud, kanti kandetoolil üle ukseläve, nõnda et ta üle selle astuma ei pidanud.

Allikas: Rootsi kroonikandjad Eestis. Tallinn: Huma, 2002.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohvik
  • kool
  • matkamine
  • mõis