Kuningas Ingvari langemine Eestis

kaardile

650

Islandi poeedi Snorri Sturlusoni 1220. aastatel loodud Ynglingasaga jutustab väidetavalt 7. sajandi 1. poolel svealaste kuninga Yngvari (Ingvar)  korraldatud sõjaretkest Eestisse. Ta olevat rüüstanud suure paiga, mida nimetati at Stein (Kivi), kuid eestlased kogusid seejärel suure väe, mille käest Ingvar lüüa sai ning langes. Seejärel maetud ta mere äärde Adalsyslasse (Lääne-Eestisse). Tema matusekoha suhtes on tehtud mitmeid oletusi ja välja on pakutud kümmekond kohta Läänemaal, sealhulgas ka näiteks Saastna Porimäge. Teaduslikult pole võimalik aga isegi Ingvari sõjaretke toimumist kinnitada, rääkimata tema matusepaiga tuvastamisest.

Raivo Palmaru on aga arvanud, et Snorri eksis skald Thjodolfi luulet aluseks võttes kahes kohas: nimelt ei lagenud Ingvar mitte Kivi-nimelises kohas, vaid hoopis "lainete südames" ehk saarel. Pealegi ei rääkinud Thjodolf mitte Adalsyslast, vaid lihtsalt Syslast või Eysyslast, mis tähendab Saaremaad. Seega tuleks Ingvari hauda otsida hoopis sealt.

Sturlusoni saaga järgi toimus mõni aeg hiljem Ingvari poja Anundi kättemaksuretk Eestisse, kus ta rüüstanud ja kogunud rohkelt saaki, sügisel pöördunud aga koju tagasi.

Allikad: Rootsi kroonikandjad Eestis. Tallinn: Huma, 2002, lk-d 10-11.

Raivo Palmaru, Eesti vanimates kirjalikes allikais. Keel ja Kirjandus 1980, 5, lk-d 261-269.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohvik
  • kool
  • matkamine
  • mõis