Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamine

kaardile

20. august 1991

NSV Liidus süvenev sisekriis kulmineerus tagurlike jõudude riigipöördekatsega 1991 a. augustis, kes püüdsid kõikmõeldavate vahenditega säilitada Nõukogude Liitu. Ka Baltikumis kuulutati välja erakorraline seisukord. 19. augustil hakkasid Balti riikide pealinnade poole liikuma tankikolonnid, et võim rahvuslikelt valitsustelt enda kätte võtta.

Erinevate poliitiliste jõudude kokkuleppe alusel võttis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu 20. augusti hilisõhtul vastu "Otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest", millega taastati omariiklus nii de jure kui ka de facto. Üheaegselt taotleti taastatud iseseisvusele ka rahvusvahelist tunnustust. Et Moskvas kukkus vanameelsete riigipöördekatse 21. augustiks läbi, oli Balti riikidel võimalik oma iseseisvust ka reaalselt kasutama hakata. Esimese riigina tunnustas Eesti iseseisvust Island ning seejärel üle 50 riigi, sealhulgas suurriigid. Septembri alguses oli Balti riikide iseseisvust sunnitud tunnustama ka Nõukogude Liit.

Pärast iseseisvuse väljakuulutamist ootasid Eestit ees radikaalsed reformid: maa oli tarvis viia sotsialistlikult plaanimajanduselt üle vabaturumajandusele, luua demokraatlikud institutsioonid ja palu muud. Eestis õnnestus ümberkorraldused ellu viia küllaltki kiiresti: juba 1992. aasta suvel võeti kasutusele oma raha, kroon, ning heaks kiideti ka uus põhiseadus, mis hakkas kehtima sama aasta sügisel. Nõnda valiti sel aastal nii Riigikogu kui ka president, viimaseks sai Lennart Meri.

Pildi allikas: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/et/8/87/Pikkhermann.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • mõis
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam