Linnad ja kaubandus

kaardile

1629

XVII sajandil suutsid Eestis rahvusvahelise kaubandusega jätkata ainult sadamalinnad. Euroopa ja Venemaa vahelised kaubateed olid muutunud ja peamisteks saanud kauplemine merd mööda Arhangelski ja Valge mere kaudu ning, küll vähemal määral, Narva ja Soome lahe kaudu. Maismaatee viis Pihkvast Vastseliina ja Aluliina (läti Alūksne, saksa Marienburg) kaudu Riiga. Eesti linnadele tähendas see seda, et kõige soodsamasse olukorda sattus Narva, ka Tallinn säilitas oma koha. Tartu kaotas suure osa oma tähtsusest kaubalinnana ning Pärnu, Haapsalu ja Kuressaare jäid kohaliku tähtsusega väljaveosadamateks.
Vastavalt vähenes ka raadide iseseisvus, mis täiel määral säilis vaid Tallinnas. Narvast sai Rootsi riigi huviobjekt, mida kaaluti isegi riigi teiseks pealinnaks nimetada. Tartus ja Pärnus läks raad kindralkuberneri järelevalve alla. Ülejäänud linnad läänistati mõisnikele ja sisuliselt kaotasid linnastaatuse. Raha vermiti Eesti- ja Liivimaal pärast Tallinna rahamüntimise lõpetamist ainult Riias. Linnaelanike osakaal Eestis ulatus 6%-ni, mis oli tolle aja kohta üsna suur. Rootsi ajal uusi linnu Eestis ei tekkinud.
Kauplemine Venemaaga käis tollaste tähtsate kaubandusmaade Inglismaa ja Madalmaade vahel peamiselt Valge mere kaudu, kuid ka Läänemerel võis kohata järjest enam Inglise ja Hollandi laevu. Narvas elas palju välismaalasi: venelasi, hollandlasi inglasi. Viimastel oli seal isegi oma vaimulik. Teistes linnades olid kaupmehed ikka sakslased. Eestlasi selle ameti juurde enamasti ei lastud. Erandina on teada eestlane Pulli Hans, kes võeti vastu Tartu Suurgildi ning arvati rae liikmeks. Linnaelanike üldarvus moodustasid eestlased pea kõigis linnades siiski suurema osa. See oli ka põhjus, miks eestlasi kaubandusest ja ka käsitööndusest tõrjuti.
Eesti saadustest oli tähtsaim väljaveokaup teravili, teisel kohal laevaehitusmaterjalid. Venemaalt veeti Eesti kaudu välja peamiselt lina ja kanepit. Sisse toodi Eestisse peamiselt soola ja see käis Tallinna kaudu. Endiselt veeti sisse metallesemeid, luksuskaupu, vürtse ja alkoholi. Uudiskaupadena tubakat, paberit ning puuvilju.
Linnades tegutsesid spetsialiseerunud poodnikud ning ka talurahvakaupmehed, kes müüsid ja vahetasid talupidamiseks vajalikku.

pildil: Narva raekoja plats

 

viide: Ain Mäesalu, Tõnis Lukas, Mati Laur, Tõnu Tannberg. Eesti ajalugu I. Avita, Tallinn 1995

pildiviide: http://old.narva.ee/index.php?lang=et&cont=gallery&mode=user&action=view&id=pank&page=7


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • kool
  • sadam
  • ülikool