Vaherahu Vallisaarel

kaardile

20. detsember 1658

Rahuläbirääkimised Venemaa ja Rootsi vahel algasid juba 1658. aasta kevadel, kui venelased Ingerimaad rüüstasid. Sellega lootsid nad rootslasi suuremale järeleandmisele mõjutada. Maikuus sõlmitigi poolte vahel vaherahu, kuid püsivama rahulepinguni jõudmiseks läks veel aega.

Terve suve jätkusid pingelised läbirääkimised, kusjuures kumbki pool ei soovinud järgi anda: venelased nõudsid endale tagasi Stolbovo rahuga kaotatud Ingerimaad ja Karjalat, rootslased aga soovisid kõigi sõjakulude hüvitamist, Poola-Liivimaad ja Ida-Karjalat. Kokku leppida ei suudetud pikka aega ka vaherahu sõlmimise kohas, kuna mõlema uhkuse pihta käis vastase poolt pakutud kohaga nõustumine.

Viimaks nõustusid mõlemad pooled siiski Narva-lähedases Vallisaare külas rahuläbirääkimisi pidama. Et püsivat rahu sõlmida ei õnnestunud, võeti suund vaherahule.

Vallisaare vaherahuga jäid Eestis ja Lätis vallutatud alad kolmeks aastaks Venemaa kätte. Rohkem sõjategevust Vene-Rootsi sõjas aga ei toimunudki.

pildil: Rootsi kuningas Karl X Gustav

 

Allikad; Ain Mäesalu, Tõnis Lukas, Mati Laur, Tõnu Tannberg. Eesti ajalugu I. Avita, Tallinn 1995.

Margus Laidre. Dorpat. 2008.

Eesti ajalugu. III, Poola ja Rootsi aeg. 1940.

pildiviide: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/S%C3%A9bastien_Bourdons-Karl_X_Gustav.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • kool
  • sadam
  • ülikool