Püha kirik Saaremaal

kaardile

1345

Püha kirik ehitati esialgsel kujul ilmselt puukirikuna 13. sajandi teisel poolel. 14. sajandi teisel poolel, kui sellest sai eraldi kihelkonna keskus, asendati see tõenäoliselt kivikirikuga; tõenäoliselt juhtus see millalgi Jüriöö ülestõusu mahasurumise järel.

Püha kirik 1909. aastal. Arvatavasti valmis kiriku kooriruum 13. sajandi lõpul, pikihoone ja võlvid aga 14. sajandil. Torn on ehitatud aga alles 1603. aastal.

Kirik ehitati ühelöövilise ja kahe võlvikuga. Sellel oli kolm portaali ja käärkambri võlvipealne osa ehitati eraldi korruseks, millel olid piluaknad, mida sai kasutada laskeavadena, ning kamin. Kirikul olid ka massiivsed müürid, mis muutsid keskajal selle ründamise keerukaks. Kuid Liivi sõjas hävitasid kiriku 1576. aastal Ivan Julma väed ja see taastati alles 1603. aastal. Sel ajal sai kirik praeguse välisilme: üldiselt säilitati keskaegne kaevatis, ent lisaks ehitati ka massiivne läänetorn.

 

Allikad (pilt): A.Pajur, A. Kriiska, A. Tvauri, A. Selart, B. Kibal, A. Andersen "Eesti Ajaloo Atlas" Avita 2006

Foto: http://kirikud.muinas.ee/images/upload/max/amuii48a7f432989e8IMG_5044.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik