Eesti Vabariik 1920. aastatel

kaardile

02. veebruar 1920

Tartu rahulepingu järel saadi hakata rahumeelselt üles ehitama omariiklust. Rahulepingu kohaselt said kõik Venemaal viibivad eestlased õiguse kodumaale tagasipöördumiseks ning Nõukogude valitsus saatis laiali Vene kodusõjas lõunarindel võitlevad eesti kommunistlikud väeosad. 402 päeva kestnud ning eesti rahvalt 3600 inimelu nõudnud Vabadussõda oli lõppenud Eesti täieliku võiduga. Alles nüüd saabus võimalus hakata juba pea kaks aastat tagasi välja kuulutatud Eesti Vabariiki tegelikult üles ehitama.

Algus oli küllaltki raske: riigi majanduslik seis oli vilets ning puudus ka lääneriikide de jure tunnustus, mis tähendas seda, et esialgu nendega ametlikke suhteid ei saanud luua. Siiski hakkas olukord juba mõne aasta möödudes paranema: majandus orienteeriti Otto Strandmani ja teiste majandusmeeste abil ümber idast läände ja 1923. aastaks olid ka kõik olulisemad riigid Eestit tunnustanud.

1920. aastate Eesti Vabariik oli äärmiselt parlamentaarse riigikorraldusega demokraatlik vabariik, mille põhiseadus võeti vasstu 1920. aastal. Sellega loodi 100-liikmeline Riigikogu, mis moodustas valitsuse. Valitsusjuht, riigivanem, täitis ühtlasi ka riigipea kohustusi. Et parlamendis polnud ühelgi erakonnal kunagi enamust ja erakondlik maastik oli ka väga kirju, siis vahetusid valitsused tihti. Siiski olid valitsusjuhtideks tavaliselt üpris piiratud hulk tegelasi: Konstantin Päts, Jaan Tõnisson ja Jaan Teemant, lisaks veel mõned riigitegelased, kes pääsesid riigivanemaks aga tunduvalt harvem.

1924. aasta 1. detsembril toimus ilmselt Nõukogude Liidu poolt mahitatud riigipöördekatse, kus enamlased püüdsid Tallinnas võimu haarata. See üritus siiski ebaõnnestus ning sellest peale pöörati palju suuremat tähelepanu sisejulgeolekule. Elu riigis stabiliseerus kuni 1930. aastani, mil Eestisse jõudis ülemaailmne majanduskriis.

Allikas: M.Laur, A. Pajur, T. Tannberg "Eesti ajalugu II" Tallinn 1995 "Avita"


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • mõis
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam