Saksa okupatsioon ja Eesti Vabadussõja algus

kaardile

25. veebruar 1918

Saksa okupatsioon kestis Eestis 1918. aasta veebruarist kuni novembrini. Iseseisvat Eesti riiki luua ei lubatud. Taastati baltisakslaste positsioonid ja plaaniti hoopis Balti hertsogiriigi rajamist, kus domineeriksid baltisakslased.

Kui aga Saksamaa 11. novembril 1918 Esimeses maailmasõjas alistus, läks võim Eestis eestlaste kätte. Peagi tuli riiki aga taas kaitsta, sest Nõukogude Venemaa tühistas 1918. aasta märtsis sakslastega sõlmitud Bresti rahu ja otsustas vähemalt kõik endised Venemaa valdused tagasi vallutada, võimalik, et koguni maailmarevolutsiooni kehtestada. Eesti oli üks esimesi, kes talle sel teel ette jäi.

Juba 22. novembri ööl toimus esimene Punaarmee rünnak Narvale, mis löödi aga veel kohal viibinud sakslaste poolt tagasi.

28. novembril 1918 algas aga Eesti Vabadussõda: mitme tunni vältel löödi enamlaste rünnakud Narvale edukalt tagasi, kuid kui Saksa vägi positsioonidelt lahkus, olid ka Eesti üksused sunnitud ülekaalukate jõudude eest taganema.

Järgmisel päeval marssis Punaaemee Narva. Pärast Narva vallutamist astusid esile Eesti enamlased - kuulutati välja Eesti Töörahva Kommuun, millest pidi saama Nõukogude Venemaa sisemist autonoomiat omav osa. Detsembris vallutas Punaarmee umbes pool Eestit ja jõudis Tallinnast vaid 30 kilomeetri kaugusele. Eesti olukord oli raske, sest sõjaväge oli vähe, selle võitlusmoraal oli sageli madal ning deserteerimine esialgu massiline. 1919. aasta esimestel päevadel õnnestus sõjategevusesse siiski tuua murrang.

Allikas ja foto: M.Laur, A. Pajur, T. Tannberg "Eesti ajalugu II" Tallinn 1995 "Avita"


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • mõis
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam