Enamlaste võimuhaaramine Petrogradis

kaardile

25. oktoober 1917

Üha pingelisemas poliitilises õhkkonnas, kus toetus Ajutisele Valitsusele üha vähenes, hakkasid enamlased ette valmistama riigipööret.

Petrogradis korraldati Põhjapiirkonna nõukogude kongress, kus viibisid ka saadikud Eesti nõukogudest. Suurem enamik neist toetas võimu üleminekut nõukogude kätte. Petrogradis moodustati Vene Sotsiaaldemokraatliku Tööliste (bolševike) Partei Sõja-revolutsioonikomitee.

 25. oktoobril (7. novembri) öösel 1917 hõivasid ülestõusnud Petrogradi peapostkontori ja raudteejaamad, samuti ka riigipanga. Ajutine Valitsus piirati Talvepalees ümber. Kerenskil õnnestus põgeneda Põhjarinde staapi Pihkvas, et asuda seal koguma ustavaid vägesid riigipöörajate vastu. 25. oktoobri õhtul kõlas lask Talvepalee juurde valvesse saadetud ristlejalt "Aurora", mis oli rünnakusignaaliks Talvepaleele. 26. oktoobri (8. novembri) öösel kell 1.30 jõuti kabinetti, kus pidas oma viimast istungit Ajutine Valitsus. Kõik selle liikmed arreteeriti ja viidi Peeter-Pauli kindlusesse.

 Juba 25. oktoobri õhtul oli Smolnõisse endisesse aadlineiude instituuti (pildil) kogunenud II nõukogude kongress, mis võttis kiiresti vastu maa- ja rahudekreedi, moodustas Ülevenemaalise Nõukogude Kesktäitevkomitee ja valitsuse ehk Rahvakomissaride Nõukogu eesotsas enamlaste juhi Vladimir Leniniga.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                     


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • tulease