Poliitilise olukorra teravnemine Petrogradis

kaardile

25. august 1917

1917. aasta suvel oli olukord pealinnas Petrogradis muutumas üha ebastabiilsemaks. Samal ajal tugevnes Venemaal, sealhulgas ka Eestis oluliselt enamlaste mõju.

Juulis peeti üle terve riigi meeleavaldusi, mis nõudsid kogu võimutäiuse minekut nõukogude kätte. Ajutine Valitsus korraldas seepeale rüüstamised vasakpoolsete radikaalide lehtede toimetustes. Vahetus ka valitsusuht, kelleks sai nüüd Aleksander Kerenski (pildil).

Kerenski

Armees kehtestati taas surmanuhtlus, mis võõrutas soldatid ja madrused lõplikult Ajutisest Valitsusest. Suve kestel peeti järjest sagedamini tööseisakuid, üha teravamaks läks olukord ka maal. Juulis-augustis 1917 peetud enamlaste parteikongressil otsustati korraldada parimal võimalusel pealinnas riigipööre.


1917. aasta augustis üritas Kerenski kindral Lavr Kornilovi (pildil, ülal) juhitud vägede abiga korraldada sõjaväelist riigipööret, kuid Kornilov võttis 25. augustil (7. septembril) initsiatiivi hoopis enda kätte. Nüüd avalikustas Kerenski Kornilovi riigipöördeplaanid ning kogu Petrogradi garnison, Balti laevastik ja suurem osa armeest teatas, et ei toeta seda sõjaväelist avantüüri. 30. augustil (12. septembril) võttis Kerenski endale ka vägede ülemjuhataja ametikoha. Samas hakkas Kerenski ja Ajutine Valitsus järjest kiiremini armees populaarsust kaotama.

 

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                      Allikad (pildid): http://www.knowledgerush.com/wiki_image/7/7d/Aleksandr_Fedorovich_Kerensky.jpg  http://soviethistory.org/images/Large/1917/kornilov.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • tulease